Propad trhu hypotečních úvěrů bude zřejmě pokračovat i v nejbližších měsících. Pravděpodobné zvýšení poptávky po hypotékách budou tlumit vysoké úroky. Ty by se ale v budoucnu mohly začít postupně mírně snižovat, říkají ekonomové.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti procent. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles o více než třetinu. Meziroční propad zrychlil na 73 procent, vyplývá ze zveřejněných statistik České bankovní asociace Hypomonitor.

Tato situace může přetrvat až do konce letošního roku. Hypoteční trh ožije v momentě, kdy se tržní úrokové sazby pohnou výrazněji směrem dolů.

„Hypotéky jsou nyní kvůli vysokým tržním úrokovým sazbám drahé. Podepisuje se to na poptávce po hypotečním úvěrování a objemu nově poskytnutých hypoték na celém trhu, který v poslední době zaznamenává v meziročním srovnání téměř dvoutřetinový propad,“ řekl ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko.

Hypoteční trh se v objemu nových úvěrů dostal pod deset miliard korun, což je podle hypotečního specialisty Daniela Horňáka ze společnosti Patron nejhorší výsledek od roku 2016. „Meziroční propad o 73 procent značí, že jsme ještě nedosáhli pomyslného dna a v tomto měsíci bude hypoteční sešup pokračovat. Aktuálně klienti s pořízením nové nemovitosti spíše vyčkávají,“ dodává.

Je běžné, že letní měsíce jsou slabší ve srovnání s ostatními měsíci. Aktuální sazby se pohybují podle fixace a typu banky mezi 5,7 procenta a 6,7 procenta. Data ukazují, že jsme pravděpodobně na vrcholu. Vše ale ovlivní cena energií a hlavně inflace ke konci roku.