Vláda Spojených států je připravena poskytnout americkému výrobci čipů Intel subvence a půjčky v hodnotě téměř dvaceti miliard dolarů (více než 466 miliard korun).
Opatření je součástí snahy administrativy prezidenta Joea Bidena o podporu domácí výroby čipů, informoval dnes Bílý dům. Dodal, že Intel plánuje v příštích pěti letech ve Spojených státech investovat přes sto miliard dolarů (2,3 bilionu korun).
Vláda podle předběžné dohody poskytne Intelu až 8,5 miliardy dolarů ve formě subvencí a až jedenáct miliard dolarů ve formě půjček. Podpoří tak projekty firmy v Arizoně, Novém Mexiku, Ohiu a v Oregonu.
Americká ministryně obchodu Gina Raimondo v tiskové zprávě označila dohodu za „obrovský krok“ k zajištění vedoucí pozice Spojených států ve zpracovatelském průmyslu ve 21. století. Podle ministryně se ve Spojených státech budou díky dohodě vyrábět špičkové čipy nutné k zajištění hospodářské a národní bezpečnosti.
Podpora Intelu se uskuteční s využitím dotačního programu Chips for America pro výrobu a vývoj polovodičů, který loni schválil americký Kongres. Spojené státy se prostřednictvím podpory domácí produkce čipů snaží zbavit závislosti na Číně a Tchaj-wanu.
Společnost Intel podle agentury Reuters doufá, že si ve Spojených státech zajistí ještě další vládní podporu, a to v podobě daňových úlev za dvacet pět miliard dolarů.
Raimondo podle agentury AP uvedla, že dohoda s Intelem pomůže zvýšit do roku 2030 podíl Spojených států na globální výrobě nejvyspělejších čipů z nuly na dvacet procent.
„Špičkové čipy jsou základem našeho inovačního systému, zejména co se týká rozvoje umělé inteligence a našich vojenských systémů,“ řekla novinářům Raimondo. „Nemůžeme čipy jenom navrhovat. Musíme je v Americe vyrábět,“ dodala.