Americká společnost Intel, která je největším světovým výrobcem počítačových čipů, investuje 25 miliard dolarů (542 miliard korun) do výstavby továrny v Izraeli. Oznámil to v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jde podle něj o největší zahraniční investici v Izraeli.

Továrna ve městě Kirjat Gat v Jižní oblasti by se podle izraelského ministerstva financí měla otevřít v roce 2027 a zaměstná tisíce lidí. Ministerstvo zároveň doplnilo, že podle dohody bude mít Intel daňovou sazbu 7,5 procenta oproti současným pěti procentům. Dohodu, kterou oznámil Netanjahu, firma zatím nekomentovala.

Netanjahu dohodu oznámil svému kabinetu před kamerami. Označil ji za „obrovský úspěch pro izraelskou ekonomiku“ a dodal, že jde „o největší investici, jakou kdy mezinárodní společnost v Izraeli uskutečnila,“ citovala ho agentura Reuters.

V roce 2017 Intel koupil za patnáct miliard dolarů izraelskou společnost Mobileye, která se zaměřuje na systémy samořízených aut, a loni ji uvedl na burzu.

V pátek Intel oznámil, že postaví velkou továrnu na výrobu čipů v polské Vratislavi. Investuje do ní 4,6 miliardy dolarů (sto miliard korun). Do roku 2027 by mělo v továrně vzniknout zhruba dva tisíce vysoce kvalifikovaných míst a podnik očekává, že další tisíce jich vzniknou díky možnému nabírání nových pracovníků u dodavatelů.

Loni na jaře Intel avizoval, že v příštích deseti letech investuje v Evropské unii až osmdesát miliard eur do polovodičů, zejména v Německu. Peníze vloží také do posílení výroby v Irsku, zbudování závodu v Itálii a zřízení evropského výzkumného centra ve Francii či právě do továrny na výrobu čipů v Polsku.

Evropská unie mezitím vyčlenila 43 miliard eur (zhruba jeden bilion korun) pro evropský polovodičový průmysl. Cílem je do roku 2030 vyrábět v unii dvacet procent světové produkce polovodičů.