„Usmívejte se a svět se na vás bude taky smát, plačte a budete plakat sami,“ zpívá se v jedné písni. A i když vám zrovna teď do smíchu vůbec není, aspoň k malému úsměvu byste se měli donutit.

Podle studie, která bude brzy zveřejněná v časopise Experimental Psychology, totiž už jen to, že přimějete své obličejové svaly, aby se poskládaly do úsměvu – i když jen předstíraného – vytváří pozitivní emoce a dokáže zvednout vaši náladu.

Zdá se to příliš jednoduché, aby to byla pravda, že? Na to, že předstírání nějakého stavu ho pomáhá skutečně docílit, ale existují vědecké důkazy.

Tím, že změníte držení svého těla, způsob dýchání, výraz tváře, gesta, pohyby, slova, která používáte, nebo tón svého hlasu, můžete do svého těla vypustit látky, které dokážou změnit vaše vnitřní rozpoložení. Jinými slovy, vzpřímený postoj s rameny vzadu zajistí nejen to, že budete vypadat sebevědomě, ale i to, že se budete sebevědomě cítit.

Pokud budete v tomto duchu vědomě upravovat postoj svého těla, můžete se zbavit řady negativních emocí, jako je zpochybňování sebe sama, zklamání, strach nebo poraženecký pocit.

A přesně proto byste se měli nutit do úsměvu. Jeden z výzkumů prováděných na Univerzitě v Cardiffu přišel dokonce na to, že lidé, kteří mají omezenou schopnost mračit se kvůli tomu, že mají do obličeje napíchaný botox, jsou šťastnější než ti, kteří se mračit mohou!

Vědci zkoumali úzkost a deprese u 25 žen. Dvanáct jich mělo aplikované botoxové injekce, zbytek ne. Dámy s botoxem uvedly, že se obecně cítí šťastnější a méně úzkostné. Že je to pravděpodobný důsledek toho, že jim omezená mimika nedovolí krababit čelo, naznačuje (jinak docela smutná) skutečnost, že žádná z nich se i přes aplikovaný botox necítila atraktivnější, což by mohlo jinak jejich náladu ovlivnit.

Průlomová studie Univerzity Jižní Austrálie to samé potvrdila i v případě fingovaných úsměvů. Část účastníků výzkumu v ní simulovala úsměv tím, že mezi zuby drželi pero, což v uspořádání svalů odpovídá úsměvu. Druhá skupina v puse nic mít nemusela. Vědci pak oběma ukazovali fotografie zachycující různé výrazy (od usměvavých po zamračené) a také videa s různou náladou podmíněnou chůzi.

Vydání Forbesu Zázrak

Skupina s pery, která se při jejich sledování musela „usmívat“, byla podle výsledků také „přinucena“, aby si to, co viděla, vykládala pozitivněji než skupina bez per.

„Když vaše svaly říkají, že jste šťastní, ovlivňují tím zároveň pozitivně vaše emoce i to, jak vnímáte svět kolem sebe,“ říká vedoucí této studie Fernando Marmolejo-Ramos. Pokud dokážete přesvědčit svůj mozek, aby okolní podněty vnímal jako šťastné, můžete tento mechanismus využít ke zlepšování svého psychického stavu, je přesvědčený výzkumník.

Tak to vyzkoušejte. Jde to i bez botoxu.