Ilustrace zažívá velkou renesanci. Po době, kterou na jistý čas ovládla fotografie, můžeme sledovat její stále častější výskyt nejen v knihách, ale i v časopisech, novinách a na sociálních sítích.

Česko může být na nejmladší generaci svých ilustrátorů právem pyšné. Dokážou totiž kombinovat originální estetiku s tradičními i nejmodernějšími technikami. Díky tomu stále častěji baví domácí i zahraniční publikum.

Tito ilustrátoři následují svými úspěchy za hranicemi například i Petra Síse, jehož výstava O létání a jiných snech je právě k vidění v pražském kulturním středisku DOX.

Eliška Podzimková

Jen málokdo, kdo v devatenácti odjede studovat do New Yorku, zaujme hned na první dobrou. Mladá ilustrátorka to dokázala tím, že dokreslovala do fotografií města ilustrace. Nikdy si ale nepředstavovala, že by ji práce s tužkou mohla živit, ani poté, co si Eliščiny kresby vybrala britská gastro hvězda Jamie Oliver. Ve dvaadvaceti na ni čekal další úspěch, ilustrace pro americkou verzi časopisu Vogue.

Před třemi lety se ale umělkyně, která ráda tvoří na pomezí kresby a animace, vrátila zpět do Prahy, kde představila projekt Dokreslené Česko i autorskou výstavu. Aktivně podporuje charitativní projekty, které pomáhají onkologickým pacientům. Také proto, že sama překonala Hodgkinův lymfom. „ Hodně pro mě znamená projekt Plešouni, což je napůl animovaný edukativní seriál pro dětské pacienty na onkologii, který má za cíl hravou formou vysvětlit dětem, proč jim například vypadají vlasy po chemoterapii, proč nemůžou chodit do školy, co je to vůbec nádor, a plno dalších informací, které mi během léčby nakreslila psycholožka na papír, a hned mi tak odbourala značnou část vnitřního strachu, který v takových situacích psychicky jednoznačně nepomáhá,“ říká Podzimková, která pro nakladatelství Albatros vytvořila ilustrace pro nové vydání Malého prince.

Projekt Plešouni udělal velký krok v realizaci podepsáním koprodukční smlouvy s produkcí Old&Rich, která se nabídla, že s ilustrátorkou seriál vytvoří. Začátkem října projekt odjíždí prezentovat na velké animátorské fórum Cartoon Springboard ve Španělsku, kde budou producenti z velkých společností jako Disney, Pixar nebo Canal+.

Michal Bačák

„Inspiruje mě zapálená cigareta ve dvě ráno a deadline v jedenáct dopoledne,“ říká s nonšalancí sobě vlastní nositel ceny Czech Grand Design a Edida. Bačák, který vytvořil tapiserii pro rekonstruovaný interiér cukrárny Myšák, zaujal svými fantazijními světy, které přenáší i na papír nebo porcelán. Je staromilec, ke své práci používá akryl, perokresbu, anilinky i akvarelovou malbu. Spolupracuje nejen s Preciosou, ale byl také vybrán pro spolupráci s pražským butikem Hermés.

Právě tato francouzská luxusní značka je známá svou podporou lokálních umělců po celém světě, návrhy některých z nich dokonce použije na své legendární šátky. Vzhledem k tomu, že Michal Bačák a Hermés už spolupracují na několikátém projektu, můžeme takovému vývoji držet palce. Už nyní je ale jeho projekt Bažant ve Stromovce součástí putovní výstavy Lustr on Tour, která se do konce roku objeví ještě v Českých centrech v Moskvě a Bruselu.

Maria Makeeva

Jemné zlaté linky na interiérových tiscích jsou poznávacím znamením ilustrátorky, která pochází z Ruska a v Praze vystudovala UMPRUM. Její rukopis je charakteristický svou jemností, jako by navazoval na ilustrace pro děti. Ke své tvorbě přistupuje Maria velmi analyticky, nejdřív přemýšlí, pro koho je určena, a podle toho určí kompozici, která určuje náladu ilustrace. V Čechách spolupracovala na projektech s papírnictvím Papelote, Edit! architects i parfumerií Douglas, pro kterou pomáhala vytvářet instalaci na Designblok.

Stále více se ale chce specializovat na ilustraci pro magazíny, její práce se objevily například v prestižním Interview Russia. Nyní se Maria rozhodla ve své tvorbě posunout a v technice sítotisku představila projekt Paper Seasons. „Ukázala jsem ji v rámci letošního festivalu ilustrace Lustr. Jedná se o kolekci blahopřání, která jsou navržena pro důležité sváteční příležitosti. Mým cílem je nabídnout autorský grafický tisk, který nejen dá prostor vašemu osobnímu vzkazu, ale také se stane symbolickým gestem vzájemné pozornosti,“ vysvětluje.

Tomski & Polanski

Ilona Polanská a Lukáš Tomek jsou podle svých slov samotáři pracující v duu, které funguje posledních sedm let. Svými barevnými kresbami plných humoru zaujali nejen českou veřejnost, ale také uvedli výstavu v Českém centru v Kyjevě. Pro cyklistický závod Paříž–Roubaix si u nich v roce 2017 objednal kresby Eurosport.

Momentálně také probíhá výstava Tomski & Polanski v Marseille, kam byli pozváni od Le Corbusier Foundation. O další budoucnosti ale zatím kreslířské duo hovořit příliš nechce: „Sami se necháme překvapit,“ dodávají.