Má za sebou jeden z nejintenzivnějších roků kariéry, během něhož se Penta Hospitals stala společností s magickou desítkou v obratu. V miliardách, samozřejmě. Barbora Vaculíková ale nevypadá, že by se teď chystala na dlouhou dovolenou. Naopak. Má plán, jak české zdravotnictví zlepšit, a s neutuchající energií vypráví o lidech, kteří nás léčí.
Byla u prvních nádechů právě narozených dětí na porodním sále, stejně jako u těch posledních, když se starala o pacienty na oddělení ARO. Možná právě to podpořilo její talent pro byznys v křesle generální ředitelky české pobočky středoevropského zdravotnického kolosu Penta Hospitals International.
„Když jste u toho, co je tím nejzákladnějším pro lidské bytí, to znamená zrození života nebo jeho konec, vidíte potom svět s určitým nadhledem,“ říká Barbora Vaculíková ve své kanceláři v centru Prahy. Do ní procházíme po výrazném schodišti ve stylu rondokubismu, který bývá nazýván české art deco.
Budova někdejší Legiobanky v ulici Na Poříčí, nyní palác Archa, nese i v jiných ohledech nepřehlédnutelný rukopis architekta Josefa Gočára. V samotné kanceláři vyhledává Barbora Vaculíková tlumené přírodní odstíny a až skandinávský klid.
V křesle generální ředitelky sedí od roku 2017 a od té doby se z ní stala nejvlivnější žena tuzemského zdravotnictví. Jak jinak popsat práci a sílu vlivu ženy, která řídí kolos o obratu deset miliard s už šesti tisícovkami zaměstnanců. Právě totiž dokončili hned tři významné akvizice.
Firma, kterou řídíte, se letos dostane ze sedmimiliardových tržeb na miliard deset. Co o ní ta částka říká?
V oboru, který je svým způsobem konzervativní, je raketový růst unikátní. Rosteme od roku 2017 poměrně rychle, ale spousta aktivit, které jsme vyvíjeli směrem k akvizicím a k růstu v minulých letech, se zhmotní právě letos. Byznys máme rozdělený na čtyři základní pilíře – nemocnice, ambulantní péči, domovy se zvláštním režimem, což jsou domovy pro seniory nebo pro pacienty s demencí, a také domácí péči.
V rozhovoru ještě zazní:
- Jaké příležitosti si Penta Hospitals nechce nechat ujít?
- Jak udělat české zdravotnictví finančně udržitelné?
- Proč by se Česko mělo zbavit profesorské kultury?