Tady jste o něm pravděpodobně ještě neslyšeli, za Atlantikem je z ní ale obrovský hit. Mohlo by se sice zdát, že trh s instant messagingem je už naplněný, přesto se Jott na něm podařilo najít docela slušnou díru.

Posuďte sami – tahle aplikace existuje jen tři měsíce, za tu dobu si ji ale podle údajů CNN stáhl milion uživatelů, měsíčně ji používá polovina z nich a každý den se prý přidává dalších 15 až 20 tisíc.

Čtěte také: Jak poznáte, že jste závislí na svém smartphonu?

V čem je tajemství úspěchu Jott? V jeho cílové skupině. Záměrně totiž míří na teenagery, kteří sice mají podle Jareda Allgooda, ředitele Justa Labs, která Jott vymyslela, chytré telefony, ne vždycky ale kontinuální připojení na internet. Nemůžou si tedy – zvlášť během vyučování – „povídat“ online. A přesně to jim Jott umožní – chatovat se spolužáky v rámci uzavřené sítě s dosahem kolem 30 metrů. Dokonce i bez mobilního signálu.

jott nahled

„Každý nemá datový balíček, ale většina dětí má iPod,“ vysvětluje Jared Allgood, sám otec dospívající dcery. A Jott umožňuje všem s iPodem, iPadem a dalšími zařízeními psát si jen tak.

Jak uvedl magazín TechCrunch, textování v reálném čase je totiž u dospívajících (z ne zcela jasných důvodů) neskutečně populární. Podle Pew Research Center pošlou dívky v průměru 3952 textových zpráv měsíčně a chlapci 2815. A podle zjištění Niche Data denně textuje 87 procent amerických teenagerů ve srovnání s 61 procenty lidí, kteří tvrdí, že denně používají Facebook.

Čtěte také: Proč si úspěšní lidé na poradu nikdy neberou telefon

Jott začal v březnu testovat uzavřené sítě na několika vybraných školách. Náctiletí si o aplikaci nejdřív řekli ve škole mezi sebou a postupně se informace o digitální náhražce psaníček posílaných pod lavicí dostala i za hranice testujících škol a Jott se začal mezi americkými teenagery šířit jako lavina.

Je to možná i proto, že jde o uzavřenou síť, do níž hned nemůže vstoupit každý. V rámci školní sítě je potřeba vytvořit si účet se skutečným jménem a věkem a prokázat, že studujete na dané škole. Ředitel jedné z testujících škol se snažil na Jott dostat pod falešným jménem, ale skuteční školáci velmi rychle zjistili, že nikdo takový do jejich školy nechodí, a neexistující spolužák byl ze sítě vyloučen.

Timed-messages done

Díky používání skutečných jmen by mohl Jott obstát i na školách, které zakazují chatovací aplikaci YikYak. Ta je totiž anonymizovaná a bývá kritizována za to, že usnadňuje šikanu.

Čtěte také: Chcete se zbavit závislosti na moderních technologiích? Naordinujte si detox

Jott reaguje i na další obavy o soukromí, které dospívající mají. Podobně jako Snapchat textové zprávy z instant messaging neukládá a umožňuje zjistit, když si uživatel udělá fotku obrazovky s aplikací.

Jott ale taky dovoluje uživateli přidat si do sítě i lidi, které zná ze sociálních sítí, nebo další uživatele Jott, jejichž jméno zná. Překračuje tedy hranice užívání v rámci vnitřní sítě ve škole.

A studenti ji taky používají i mimo školu. Allgood věří, že Jott tak brzy nahradí iMessaging. Ten teď používá 60 procent dospívajících, což mu mezi textovými aplikacemi vydobylo první místo, jak zjistil vnitřní průzkum Jott mezi 1300 respondenty. iMessage ale funguje jen na iPhonech a jen s internetem, zatímco Jott lze používat na iOS i Androidu. Dostupný je i u nás.

Navíc u Jott není třeba znát ničí telefonní číslo – stačí si prostě najít spolužáka v uzavřeném systému a začít chatovat.

Aplikace získala 1,7 milionu dolarů na rozvoj. Allgood chce peníze použít na kreativní online marketing se známými osobnostmi, které oslovují náctileté publikum.