Způsobů, jak odemknout chytrý telefon, existuje hodně – přejedete prstem po obrazovce, zadáte číselný kód, necháte si sejmout otisky prstů atp. Nebylo by ale dobré, kdybyste zvonící telefon odemkli jednoduše tím, že byste si ho přiložili k uchu? Amazon si to myslí a 9. června se mu podařilo v Americe získat patent na software, který vám přesně tohle umožní. Patentový návrh si můžete projít tady.

Celé by to mělo fungovat takto: přední fotoaparát telefonu by sloužil zároveň i jako skener, který by vaše ucho poznal a telefon po přiblížení k uchu odblokoval. Tvar ucha je totiž stejně jako otisky prstů pro každého člověka jedinečný a může se proto bez problému používat jako jednoznačný identifikační prvek.

Čtěte také: Huawei chce zatopit Applu. Tenhle jeho nový telefon má porazit iPhone 6

Tohle je nákres, který Amazon ke své patentové žádosti připojil:

Amazon-Patent-Drawing

I když dost pochybuji o tom, že by se používání téhle technologie skutečně rozšířilo jako způsob odemykání telefonu ve chvíli, kdy vám někdo volá (je tak trochu zbytečná, stejně se vždycky podíváte, kdo volá a odemknout telefon rukou se tak nějak nabízí), tak si dovedu představit, že bude velice užitečná ve chvíli, kdy budete telefon odemykat za jiným účelem, než je telefonování. Nebo úplně jiné zařízení. Představte si to, nebylo by to užitečné, kdyby si malé dítě vzalo tablet, na kterém si chce hrát svou oblíbenou hru, dalo si ho k uchu a jednoduše ho takto otevřelo? A nikdo další by mu ho nemusel odemykat?

Čtěte také: Do Česka přichází (prý) nejlepší telefon na světě. Bude z něho hit? 

Amazon samozřejmě není jediná společnost, která přišla s nápadem na „hands-free“ odemykání smartphonů, podobných návrhů už existuje, nebo funguje, několik. Například začátkem roku představilo Fujitsu koncept telefonu se zabudovaným laserem, který by smartphone odemknul až po tom, co by proskenoval vaši duhovku a Apple už loni získal patent na odemykání telefonů a tabletů po rozpoznání vašeho obličeje.

Aktuální ušní patent za Amazon podal hlavní inženýr Lab126 Leo Baldwin. Lab126 je dceřinná firma Amazonu, který vymyslela Kindle, Amazon Fire TV nebo Fire Phone.

I přesto, že Amazon patent nyní získal, se ale nedá říct, jestli ho společnost Jeffa Bezose nakonec ve svých zařízeních skutečně využije, protože, koneckonců, patenty jsou jen licence, které mají zabránit konkurenci, aby dělala to samé, co vy, vás už ale k využití patentované technologie nijak nezavazují. Mnohé možná napoví to, že Amazon o patent požádal už v roce 2011, což znamená, že se jeho vývojáři od té doby mohli posunout někam úplně jinam. I tak to ale vůbec není špatný nápad.