Každý rok je to stejné. Ve firmách si lámou hlavu, co objednat za vánoční dárky pro důležité klienty či obchodní partnery, a každý rok skončí u podobného balíčku s alkoholem a tričkem či kšiltovkou s logem firmy. Ty poté putují v lepším případě na dno skříně, v horším do popelnice.

Originálních možností je přitom celá řada. Stačí se pečlivě porozhlédnout – a zvolit třeba dárky od českých dodavatelů nebo z chráněných dílen.

Divili byste se, jaké vděčné dárky vám tu nabídnou. A i kdybyste se s nimi snad náhodou nezavděčili všem, máte jistotu, že jste pomohli dobrému projektu.

Pochoutky od českých farmářů

Základní pravidlo pro nákup vánočních dárků by mělo znít: Jídlem nezarmoutíš. Jen místo obligátního vína a čokolády můžete letos obchodním partnerům objednat třeba České bedýnky plné sirupů, paštik, marmelád a dalších lahůdek a podpořit tak české podnikatele.

Logo firmy vám vygravírují  na dřevěnou bedýnku nebo dovnitř můžete nechat přidat vaši vizitku a další firemní materiály.

A pokud chcete udělat na klienta opravdu velký dojem, objednejte dárkový balíček se stařeným hovězím steakem či sýry z českých farem, jak to nabízí Dárek z farmy. Na výběr však mají i menší balíčky, třeba s bylinkovým čajem a medem. Na zimní virózy jako stvořené.

Kávu a čaje můžete pro obchodní partnery nakoupit i skrz portál Srdcerváči. V nabídce mají hromadu nápaditých balíčků. Třeba takový, co obsahuje produkty jen z českých jahod. Koupí balíčku prostřednictvím Srdcerváčů navíc pomáháte vytvořit pracovní místa pro tělesně postižené.

Pletené zimní ponožky

Dětem sice tímhle dárkem pod stromečkem radost neuděláte, ale zkušení dospělí ho před tuhou zimou ocení o poznání víc. Zvlášť pokud jde o značku Ponožky od babičky.

Ponožky plete více než 200 babiček z českých domovů důchodců a jejich nákupem podporujete pletařky i vzdělávací a kulturní centrum Elpida.

Darujte rozkvetlou louku nebo výlet do lesa

Hledáte originální dárek, kterým pomůžete životnímu prostředí? Tak proč nedarovat rovnou kousek přírody? Doslova. Skrze Český svaz ochránců přírody můžete pro klienta zakoupit kus louky, lesa či mokřadu.

Dostanete certifikát a ujištění, že je díky vám v Česku zase o kus chráněné krajiny víc. Darovat můžete i certifikát, kterým finančně podpoříte zotavování divokých zvířat v chráněných stanicích.

Skrze Český svaz ochránců přírody můžete darovat i zážitek. Třeba procházku s průvodcem po Milské stráni stovkami rozkvetlých orchidejí nebo výlet do pralesa Ščúrnica.

Zápisníky ve firemních barvách

Zpátky ke klasice. Projekt Forewear nabízí tradiční firemní předměty – zápisníky, pouzdra na mobil či tašky na víno… Jenže vše dělají tak trochu jinak. Recyklují starý textil a v chráněných dílnách z něj vyrábějí designové kousky. Firemní dárky pro vás vyrobí ve vašich barvách a v jedinečném provedení.

Neviditelný dárek na podporu nevidomých

Zalíbil se vám nápad na darování zážitku, ale raději byste něco pod střechou a v Praze? Darovat můžete lístky do divadel, na koncert… nebo na Neviditelnou výstavu. Originální dárek zprostředkovává, jaké to je, vnímat svět beze zraku, jen se zapojením dalších smyslů.

Prohlídka je vhodná i pro celé rodiny – pro děti je připravená pohádková verze, dospělí zase ocení neviditelnou ochutnávku vín a piva či vstup na neviditelnou večeři.

Neviditelná výstava je chráněné pracovní místo a vstupenkou podporujete pracovní příležitost pro nevidomé. 

Obrázek na zeď pro malé plešounky

V pražském hračkářství Hamleys jsou k vidění a ke koupi plakáty a pohlednice ilustrací Elišky Podzimkové.

Mladá česká výtvarnice v dětství podstoupila léčbu rakoviny. Teď se prostřednictvím svého projektu Plešouni snaží pomoci dalším malým onkologickým pacientům. Pracuje na výtvarném seriálu, který by nemocným dětem srozumitelnou formou vysvětlil podstatu jejich nemoci a provedl je léčbou. Nákupem obrázků můžete projekt podpořit.