Nanotechnologie je v podstatě ovládání hmoty v malém měřítku – na atomové a molekulární úrovni. Zní to jako sci-fi, ve skutečnosti však nanotechnologie najdete i v každodenních předmětech, u kterých byste to ani nečekali. Tady je sedm předmětů, které využívají technologie. Ale pěkně popořadě.
Co to vlastně nanotechnologie je?
Nanotechnologie znamená koukat na svět v tak malém měřítku, že nejenže vidíme atomy, miniaturní částice, které tvoří vše kolem nás včetně nás samotných, ale můžeme s nimi manipulovat a přesouvat je tak, abychom vytvořili novou věc. Představte si nanotechnologii jako stavebnici… Jen v menším měřítku.
A tím myslím opravdu malém. Nano rozměr je tisíckrát menší než mikroskopická úroveň a miliardakrát menší než typický metrický systém, ve kterém běžně měříme. (Nano doslova znamená jednu miliardtinu.) Vezměte si takový lidský vlas – jeho průměr by měřil přibližně 100 000 nanometrů. O takovém měřítku se tady bavíme.
To je sice fajn, říkáte si, ale jak velký vliv může mít pochopení nano světa na náš každodenní život? Tak například když se na materiály podíváme na atomové úrovni, zjistíme, že se chovají zcela odlišně než v běžném měřítku.
Jednoduchým příkladem může být hedvábí, které je samo o sobě neuvěřitelně měkké a jemné na dotek. Když se na něj ale podíváme na nano úrovni, uvidíme, že je složeno z molekul zarovnaných v příčných vazbách, a právě díky tomu je tak pevné. Toto zjištění pak můžeme využít k manipulaci s jinými materiály na nano úrovni, tak abychom vytvořili super silné moderní materiály, jako je kevlar.
A tady přichází ta technologická část ve slově nanotechnologie – využití znalostí o materiálech na nano úrovni k vytvoření nových řešení a produktů.
Každodenní produkty využívající nanotechnologie
Nanotechnologie může znít jako něco z budoucnosti, ve skutečnosti už ale dávno mnoho každodenních předmětů pomocí nanotechnologie vyrábíme. Tady je sedm z nich:
1. Opalovací krém
Nanočástice se do opalovacích krémů přidávají už roky. Zvyšují tak jejich účinnost. Nejčastějšími typy nanočástic běžně přidávaných do opalovacích krémů jsou oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Tyto malé částice jsou nejen vysoce účinné při blokování ultrafialového záření, ale také jsou lehčí na kůži, a proto moderní opalovací krémy nejsou zdaleka tak hutné a mazlavé jako opalovací krémy, na které jsme byli zvyklí z dětství.
2. Oblečení
Při použití v textiliích mohou nanočástice oxidu křemičitého pomáhat vytvářet látky odpuzující vodu a jiné kapaliny. Oxid křemičitý se do tkanin přidává buď začleněním do vazby tkaniny, nebo nastříkáním na její povrch, aby se vytvořil nepromokavý či skvrnám odolný povlak. Pokud jste si někdy všimli, že se kapalina na nepromokavém oblečení mění v malé kuličky – korálky, které místo aby se vstřebávaly, se z látky jednoduše koulejí – to právě díky nanotechnologiím.
3. Nábytek
Stejným způsobem, jakým můžeme pomocí nanotechnologií vyrobit nepromokavé oblečení, můžeme takto vytvořit i čalouněný nábytek. Nanotechnologie navíc pomáhají snižovat hořlavost nábytku; potažením pěny, ze které se nábytek vyrábí, uhlíkovými nanovlákny, se hořlavost sníží až o 35 procent.
4. Lepidla
Nanotechnologie jde také použít k úpravě lepidel. Většina lepidel ztrácí při vysokých teplotách svoje vlastnosti, silné „nanolepidlo“ však nejenže odolává vysokým teplotám, ale s rostoucí okolní teplotou se stává dokonce silnějším.
5. Laky automobilů
Všichni víme, že ptačí trus může způsobit paseku na laku auta. Abychom tomu zabránili, společnost s názvem Nanorepel vyrobila vysoce účinný nanokovový povlak, který lze použít k ochraně laku vašeho auta před ptačinci. Společnost také vyrábí nátěry na ochranu čalounění uvnitř auta před skvrnami.
6. Tenisové míčky
Nanotechnologie našla ve světě sportovního vybavení řadu využití, pár skvělých příkladů přitom najdeme v mém oblíbeném sportu: tenisu. Díky nanotechnologii se tenisové míčky déle odrážejí a tenisové rakety jsou silnější.
7. Počítače
Bez nanotechnologií bychom neměli mnoho elektroniky, kterou používáme v každodenním životě. Intel je bezpochyby lídrem v malých počítačových procesorech a nejnovější generací procesorové technologie Intel Core je desetinanometrový čip. Když si uvědomíte, že nanometr je jedna miliardtina metru, je to neuvěřitelně impozantní!