Bunkr St. Pauli v hamburské Feldstrasse byl jednou ze dvou věží protivzdušné obrany vztyčené nacisty během druhé světové války. Tehdy se v něm během náletů ukrývaly desetitisíce obyvatel přístavního města.

Jeho výstavba zabrala pouhých 300 dnů a pracovalo na ní tisíc vězňů z koncentračních táborů. Bunkr fungoval nejen jako úkryt před nálety spojenců, ale odpalovaly se z něj i protiletecké střely. Podle dobových zpráv se v něm během bombardování města ukrývalo najednou až 30 tisíc lidí.

Bunkr St. Pauli leží v samotném centru města a podle všeho jej čeká zajímavá budoucnost. Návrhy počítají s pětiposchoďovou nadstavbou v podobě pyramidy, jejíž součástí bude velkolepá střešní zahrada. Architekti vytvořili projekt veřejně přístupného parku s památníkem obětem nacistického režimu. Měly by se tu pořádat kulturní akce, výstavy a bude tu i multifunkční hala pro sport a zábavu.

Historická podoba nacistického bunkru. Foto: HILLDEGARDEN

V samotné budově by pak měl fungovat i luxusní hotel řetězce NHOW. Přestavbu, vybavení a provoz hotelu zajistí firmy NH Hotel Group, EHP Erste Hanseatische Projektmanagement GmbH a Matzen Immobilien GmbH & Co. KG. Robustní budova bunkru nabídne 136 pokojů, bar, kavárnu a restauraci. Slavnostní otevření je plánováno na polovinu roku 2021.

„Jsem velmi hrdý na to, že právě v Hamburku vznikne nový hotel řetězce NHOW na tak mimořádném místě a v rámci tak jedinečného projektu. Samozřejmě jsme si vědomi historického kontextu a respektujeme symboliku, kterou v sobě bunkr nese,“ nechal se slyšet Maarten Markus, výkonný šéf NH Hotel Group pro severní Evropu.

Podle Paula Hahnerta, který má projekt hotelu v bunkru na starosti, je důležité, že i budova s takovým účelem a historií najde smysluplné uplatnění. „Jde každopádně o výjimečnou realizaci v rámci hotelů NHOW – respektuje historii, ale současně ukazuje naději do budoucna.“