Cinkání skleniček, nalévání vína, vůně francouzské kuchyně. Proslulý pražský wine bar otevírá své brány konečně i v moravské metropoli.

Filip Hotový, původně doktor filozofie v oboru estetika, a vystudovaný fyzioterapeut Karel Karafiát založili první vyhlášenou vinárnu Na břehu Rhôny na pražské Výtoni a teď si po letech konečně nadělují samoobslužný vinný bar také v Brně.

Do projektu jdou spolu s vývojářem Pavlem Kozárkem, se kterým ho mají půl na půl, a stěžejní osobou v novém brněnském podniku je také Janko Martinkovič, majitel bývalé restaurace Koishi.

Karafiát a Hotový se znají už osmadvacet let. Jejich vinné dobrodružství začalo tím, že z pravidelných cest do Provence sobě a svým přátelům vozili kvalitní víno z oblasti kolem řeky Rhôny, které v té době v Česku ještě nebylo dostupné. 

Po roce už v dodávce vezli paletu a půl jen pro soukromou spotřebu, a to byl taky čas, kdy si řekli, že je možná načase to celé někam posunout. V roce 2011 proto otevřeli už zmíněnou první pobočku Na břehu Rhôny na pražské Výtoni. Od té doby jich pod jejich křídla přibylo dalších šest v Praze a tři mimo hlavní město napříč republikou.

Co břeh Rhôny odlišuje od jiných vinných barů, je několik humidorů naplněných víny v balení bag-in-box, které u nich fungují samoobslužně. Pro nalévání i dolévání vína tady totiž platí trochu jiná pravidla. 

Když si vyberete sklenku nebo lahev z nabídky více než dvou stovek vín, obsluha vám ji samozřejmě přinese. Ale spousta hostů do těchto vinných barů chodí právě kvůli humidorům s bílým, růžovým i červeným vínem, z nichž si sami natočí podle vlastní chuti a v množství, které jim vyhovuje. 

Spotřebu si tady každý sám zaznamenává čárkováním na malé papírky. Co čárka, to jedna deci. A koncept je to úspěšný. Každý z jejich vinných barů udělá kolem deseti milionů obratu a to byla výzva pro další posun, který se tentokrát koná v moravské metropoli. 

A že to tihle pánové myslí s Brnem skutečně vážně, dokazuje Janko Martinkovič, majitel bývalé restaurace Koishi, kterého si k sobě přizvali. Nový vinný bar se otevírá tento čtvrtek a je v nárožním domě na adrese Jakubské náměstí 2. Prostor rozkládající se na několika podlažích zajistí novému baru nejen velkolepost, ale také prim ve velikosti z celé jejich sítě ostatních Rhôn.

„Odlišný od ostatních podniků bude především jinakostí prostoru, který počítá s víc jak šedesáti hosty a další šedesátkou na zahrádce a posléze také v podzemí. Dole bude posezení u barových stolů a nahoře v galerii prostor třeba i pro degustace,“ popisuje jedna z největších brněnských gastro osobností Janko Martinkovič.

„Brno je podnětné město, kde se odvážně rozvíjí gastro scéna snad ještě víc než v Praze. Je svobodné, živelné a připomíná nám západnější trend. Je to výzva a věříme, že se tam Rhôna uchytí,“ říká Filip Hotový s tím, že se do Brna těší.

O tom je přesvědčen i Martinkovič. „Ne každý projekt by ustál velkolepost tohoto nárožního prostoru s galerií, kde bude intimnější část posezení,“ říká milovník Francie a francouzských vín, který prostoru dodává nejen ideu, ale podílí se i na konceptu gastronomie, která bude tuhle brněnskou pobočku od ostatních také odlišovat.

„Rozdíl nebude jen v interiéru baru a místu přímo v centru brněnského dění, bude jím také jídlo. To je momentálně jen v pobočce v pražské Bubenči a na Maltézském náměstí. Chceme chuťovky od amuse bouche po morkovou kost, zkrátka dobrou francouzskou kuchyni,“ dodává Martinkovič. 

Právě o skvělé jídlo se postarají šéfkuchař Jakub Škaroupka a sous chef Tomáš Dolníček a Filip Možný, bývalý šéfkuchař Koishi a jeho zástupce. Hlavním architektem vinárny je pak Filip Kotlář, Stanislav Pech a Norbert Gáfrik. 

„Na břehu řeky Rhôny kvete rozrazil, na břehu řeky Svratky roste nízká tráva…, já tam tu osudovost s básní Vítězslava Nezvala a novou brněnskou Rhônou vidím jasně,“ dodává Martinkovič. Karafiát pak doplňuje, že půjde o symbiózu dobrého vína a jídla, které bude pojit různé skupiny i generace zákazníků. Ti si zde budou moci založit svůj vlastní osobní archiv vín s přístupem 24/7, nebo zažít degustaci se someliérem.