Pouze dva Čechy umístil americký Forbes do 30 under 30, své encyklopedie budoucích hvězd byznysu, umění nebo sportu.

V roce 2015 to byl spoluzakladatel Socialbakers Jan Řežáb. Letos se po boku šéfky aplikace Bumble Whitney Wolfe, hokejistky Hilary Knight nebo rapera Kendricka Lamara objevil 26letý Jan Bednář, CEO logistického startupu ShipMonk.

Bednářův byznysový příběh začal před deseti lety, když si usmyslel, že střední školu, kterou začal v Mladé Boleslavi, dostuduje ve Spojených státech. Na Floridě nakonec absolvoval i univerzitu a založil vlastní podnik BedaBox. Ten původně vydělával na doručování zásilek z amerických obchodů, které neumožňují objednávat mimo Spojené státy.

„Každé Vánoce mi vždycky volali kamarádi z Česka, že by potřebovali nakoupit různé zboží ve Státech, protože je tu spousta věcí levnější. Tak jsem začal dělat laskavosti,“ popsal Bednář začátek svého podnikání Forbesu před dvěma lety.

Jan Bednář 

Dnes se firma jmenuje ShipMonk a zaměřuje se na startupy a malé firmy, pro které umí kompletně zajistit doručování a vracení zásilek jejich zákazníků. V roce 2016 ShipMonk evidoval tržby ve výši 4 milionů dolarů, letos očekává 10 milionů.

Podle srpnových čísel Bednář zaměstnává celkem 70 lidí, letos odeslal už přes půl milionu balíčků a floridskou základnu plánuje rozšířit o sklad v Los Angeles.