Tři roky po zahájení války na Ukrajině, během kterých se Evropa odstřihla od ruského plynu, což si vyžádalo obrovské náklady, se situace obrací. Na nejvyšších evropských úrovních se totiž jedná v rámci případných mírových dohod ohledně války na Ukrajině o obnovení jeho toku do Evropy.
Informaci přinesly čtvrteční The Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s těmito diskusemi. Podle nich s návrhem přišli mimo jiné i Německo a Maďarsko a návrh mezi ostatními vzbudil mnoho nevole.
Oznámení přichází jen pár dnů poté, co Dánská energetická agentura udělila povolení k zachování poškozeného plynovodu Nord Stream 2.
„Dne 28. ledna 2025 vydala Dánská energetická agentura povolení společnosti Nord Stream 2 AG k provedení řady prací na zařízení plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři,“ uvedla agentura ve svém úterním tiskovém vyjádření.
Návrhy na opětovné obnovení toků ruské těkavé komodity do Evropy zejména v Německu souvisejí s vládní krizí. Německo čekají v únoru nové volby do Bundestagu.
Šéfka dle současných předvolebních průzkumů druhé nejsilnější německé strany Alternative für Deutschland (AfD) Alice Weidel na stranické konferenci v Riese před týdnem řekla, že její strana v případě úspěchu ve volbách uvede plynovod Nord Stream 2 znovu do provozu. Uvedla také, že obnoví provoz fungujících jaderných elektráren.
Proti tomu se ostře ohradil polský prezident Andrzej Duda.
„Mohu jen doufat, že se evropští lídři poučí z ruské agrese proti Ukrajině a že prosadí rozhodnutí nikdy neobnovit čerpání plynu tímto plynovodem,“ řekl už v pondělí Duda.
Česká republika se plně odstřihla od ruského plynu a přelomu roku, kdy kvůli konci tranzitních smluv přestal plyn proudit přes Ukrajinu do Evropy a její dlouhodobý postoj ruské těkavé komoditě je odmítavý.
„Postoj ministerstva zahraničních věcí se v této otázce nemění,“ odpovědělo ve čtvrtek na dotaz Forbesu tiskové oddělení resortu. A dodalo, že žádné oficiální návrhy na celoevropské úrovni nezaznamenalo.
Oprava NordStreamu má vyjít na deset miliard eur a podle polského prezidenta by měl být za tyto peníze spíše demontován.
Před zahájením ruské agrese na Ukrajině do Evropy teklo plynovodem Nord Stream 55 miliard kubíků plynu ročně, jeho mladší bratr v podobě Nord Stream 2 se stejnou kapacitou ale nebyl nikdy spuštěn. Namísto toho na něj byly provedeny sabotáže, které jej poškodily.
Cena plynu na evropském spotovém trhu TTF se po extrémních výkyvech z minulých let dnes pohybuje na úrovni 50,5 eura za megawatthodinu, je tedy na více než dvojnásobných hodnotách než před zahájením války na Ukrajině.