České podnikání slaví za hranicemi úspěchy. V evropském výběru 30 pod 30 amerického Forbesu se objevily hned čtyři české projekty. V kategorii technologií se umístila firma Fabrica AI, jejímiž spoluzakladateli jsou Češi Jakub Suchánek a Ronald Luc. V kategorii retail se objevili Linda Šejdová se Snuggs a Václav Staněk s Vasky, v kategorii vědy a zdraví pak Bára Kubínová s menstruační aplikací Lively Cycle.
Světové Snuggs
Snuggs, firma devětadvacetileté Lindy Šejdové a Tomáše Zahradníka, se stala jedničkou na evropském trhu menstruačních kalhotek. I díky tomu se Šejdová stala součástí celoevropského výběru v sekci retail a e-commerce. S obratem půl miliardy korun a novou investicí 130 milionů od TripleB míří ještě výš.
Díky expanzi do sedmi zemí, silné retailové síti a inovativnímu přístupu chce pětinásobně vyrůst. „Máme ambici v Evropě dosáhnout dvou až tří miliard korun obratu,“ říká v nedávném rozhovoru Šejdová. Do českého výběru 30 pod 30 se dostala už v roce 2019.
Foto Benedikt Renč
Linda Šejdová.
Singapurští roboti s českou stopou
Společnost Fabrica AI je startup, který se zaměřuje na vývoj softwaru pro robotiku. Jejím hlavním produktem je Fabricator, nástroj navržený k urychlení vývoje robotických aplikací až stokrát. Fabricator využívá umělou inteligenci a pokročilou simulaci k automatickému generování a optimalizaci robotických trajektorií, což výrazně zjednodušuje a zrychluje proces programování robotů.
Tento přístup je obzvlášť užitečný v průmyslových odvětvích, kde je potřeba rychle nasadit nové robotické aplikace. Společnost má nyní pobočky v Česku, Singapuru a ve Spojených státech. Stojí za ní Češi Jakub Suchánek, Ronald Luc a Singapurec Keefe Wayne Teo.
Jakub Suchánek, který je v současnosti výkonným ředitelem společnosti, vystudoval inženýrství na Cambridgedské univerzitě. Předtím ještě stihl během gymnázia studovat bakalářský kurz informatiky na Univerzitě Karlově v Praze. Při studiu v Anglii pracoval na vývoji systémů strojového učení pro detekci rakoviny ve snímcích z magnetické rezonance.
Foto Forbes US
Keefe Wayne Teo, Jakub Suchánek a Ronald Luc.
Roli technického ředitele společnosti nyní zastává Ronald Luc, který vystudoval matematiku a informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Poté na univerzitě působil jako asistent pedagoga. Vyvinul osm komplexních řešení strojového učení.
Mezi další Suchánkovy a Lucovy úspěchy patří bronzové medaile na mezinárodních olympiádách z informatiky a fyziky, světové vítězství NASA SpaceApps a TechFest Munich.
Cílem startupu je stonásobně zefektivnit vývoj robotů, a to pomocí umělé inteligence a simulací. „Vznikne návrh hardwaru a softwaru připravený k nasazení pro jakýkoli úkol a prostředí – optimalizovaný pro splnění úkolu, náklady, snadné použití a dlouhou životnost,“ uvádí Fabrica AI.
A že nejde o plané sliby, dosvědčuje i fakt, že společnost pomocí nástroje vyvinula už i vlastní roboty. Ti jsou určeni ke spárování, přičemž automaticky vyplňují mezery mezi dlaždicemi v místnostech. V Singapuru už startup dokonce spolupracuje s významnými stavebními firmami.
Úspěch Lively Cycle
Osmadvacetiletá Bára Kubínová je v tuzemském prostředí zkrátka úkaz. A také skvělý role model, že z Česka a s maličkým týmem lze na poli aplikací dělat velké věci. Její Lively Cycle, pomáhající ženám po celém světě lépe zvládat menstruační cyklus, to navíc dokáže bez externího financování. Po tom, co letos bodovala v českém výběru 30 pod 30, se dostala i do celoevropského výběru.
Foto Forbes
Bára Kubínová
Staňkovy Vasky
Sekce retail a e-commerce má i dalšího českého zástupce. Je jím sedmadvacetiletý zakladatel značky Vasky Václav Staněk. V českém výběru 30 pod 30 se umístil v roce 2019.
Foto Botas
Deset krát třicet pod třicet
Evropský výběr zahrnuje 30 lidí pod 30 let v deseti samostatných kategoriích. V kategorii zábava se umístila například osmadvacetiletá norská zpěvačka Aurora, v kategorii společenský dopad pak devětadvacetiletá švédská ministryně životního prostředí Romina Pourmokhtari.