Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času byste ušetřili, kdybyste ráno nemuseli řešit, co si vzít na sebe? Mark Zuckerberg, Anna Wintour či Barack Obama tuto starost hodili za hlavu a rozhodli se každý den oblékat stejně.

„Chci si udělat pořádek v životě, abych mohl dělat co nejméně rozhodnutí a díky tomu se mohl soustředit na to, jak nejlépe pomáhat společnosti.“ Tak zdůvodnil své rozhodnutí Mark Zuckerberg, který je notoricky známý svým šedým trikem a stejnobarevnou mikinou, které nosí, kamkoli to jen jde.

Podobně přemýšlel i Steve Jobs, jehož identifikačním znamením se stal černý rolák, nebo Albert Einstein. Geniální vědec byl známý tím, že si koupil několik stejných šedých obleků, aby ráno neztrácel čas triviálními hloupostmi, jako je oblečení.

I Barack Obama ve funkci prezidenta USA nosil každý den variaci na stejný tmavě modrý oblek. V jeho případě to bylo ale také proto, že vycházel z poučky, že lidé v podřízených pozicích špatně přijímají, když jejich lídr mění podoby. Podprahově to na ně prý působí nedůvěryhodně. A to v pozici prvního muže USA prostě nemůžete riskovat.

Tohle jsou důvody, proč byste minimalistický šatník měli zvolit i vy.

1) Konec zbytečného rozhodování
Čím více rozhodnutí musíte udělat, tím náročnější máte den. Přitom je člověk schopný za den učinit jen určitý počet dobrých rozhodnutí, pak ztrácí pozornost a chybuje. Proto je efektivní vyškrtat co nejvíce zbytečných dilemat, v tomto případě, co si obléknout na sebe.

2) Vždycky včas
Dost pravděpodobně jste kvůli rannímu vybírání, co si vezmete na sebe, nejednou přišli pozdě do práce. Pokud se ale každý den budete oblékat stejně, tento ztracený čas můžete využít ve svůj prospěch a chodit na schůzky nejen včas, ale i dobře připravení.

3) Cenný čas
Představte si, o kolik více času budete mít, pokud nebudete věčně přemítat, co si obléct, a především když nebudete muset chodit na nákupy. Čas ztracený před zrcadlem v kabince vám totiž už nikdo nezaplatí a už vůbec nevrátí.

4) Stejné neznamená nudné
Není nutné každý den nosit úplně to samé. Jen si definujte jednoduchý osobní styl a toho se držte. Jsou to bílé košile? Pak si jich pořiďte víc kusů. Nejlépe se cítíte v džínách? Pořiďte si několik kvalitních párů. K tomuto základu můžete kdykoli přidat něco navíc.

Například šéfredaktorka amerického magazínu Vogue je nejen nejúspěšnější ženou ve svém odvětví, ale i módní ikonou. Přitom nosí už několik dekád stejný model bot, skoro identicky střižené šaty, stejný náhrdelník i černé sluneční brýle. O jejím účesu ani nemluvíme.

5) Ušetříte peníze
Počítali jste někdy, kolik peněz dáte ročně za nové oblečení? Raději to ani nezkoušejte. S minimalistickým šatníkem budete mít nejen přehled o tom, kolik jste za oblečení utratili, ale také nebudete utrácet za zbytečné kousky, které si vezmete jen párkrát na sebe. Ušetřené peníze pak můžete investovat do zajímavého projektu nebo nějaký založit.

6) Chytře a úsporně
Pokud často jezdíte na služební cesty, pak vám tento způsob velmi zjednoduší balení. Odpadne tak stres z cesty i čas na přípravu.

7) Vyšší sebevědomí
Lidé, kteří nosí každý den to samé nebo mají jednotný jednoduchý styl, zbytečně nepřemítají nad tím, jestli v něčem vypadají dobře. Vždy si budete moct být jistí, jak vypadáte a že vám oblečení sedne, a budete moct věnovat více pozornosti jiným lidem.

Na co si dát pozor?
Mezi vším je však nutné najít rovnováhu. Pokud si stejně jako Mark Zuckerberg jako za svoji kažodenní uniformu vyberete ležérnější kombinaci oblečení, měli byste ctít i společenský dress code. Na večerní akci mezi lidmi v obleku budete v mikině a džínách spíš než úspěšného člověka připomínat ignoranta.