Kazachstánem zmítají nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení LPG, levnější alternativy k benzínu. V celé zemi byl dnes vyhlášen výjimečný stav, informovaly ruské tiskové agentury. Prezident Kasym-Žomart Tokajev pod tlakem demonstrací odvolal vládu a prohlásil, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady.

Později se obrátil s žádostí o pomoc s potlačením nepokojů na prezidenty států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Lídři zemí rozhodli, že do Kazachstánu pošlou na omezenou dobu mírové jednotky. Podle agentury Ria Novosti to oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan. České ministerstvo zahraničí vydalo upozornění pro cesty do této středoasijské země.

V televizním projevu k národu Tokajev prohlásil, že zůstane v metropoli, ať se bude dít cokoli. Oznámil rovněž, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady, kterou dosud zastával jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Nursultan Nazarbajev, a že hodlá postupovat „s maximální tvrdostí“. Tokajev vystoupil poté, co si střety s demonstranty vyžádaly oběti na životech v řadách pořádkových sil.

Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropská unie v souvislosti s narůstajícími nepokoji v Kazachstánu vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí. Moskva uvedla, že Kazachstán si své problémy vyřeší sám a že je důležité, aby se do jeho vnitřních záležitostí nikdo nevměšoval.

Mluvčí Kazašské národní banky dnes informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a i burza. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let. Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít.

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a jiného zboží. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny LPG o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila.