Uživatelé PC si to ověřit nemohou, ale v softwaru skoro každého Macu je ukrytá pocta Stevu Jobsovi, od jehož smrti uplynou letos v říjnu už čtyři roky. A každý majitel počítače Apple Macintosh si ji může klidně vyvolat, má-li poslední verzi Pages/Stránek, podotýkají uživatelé sociální sítě Quora. Pak postačí trojklik Shift + Command + G, a když se objeví příkazový řádek, vložte následující adresu:

apple resources

Mezi soubory ve složce Resources pak najděte složku Apple.txt a už se můžete začíst do dvou ikonických projevů Steva Jobse.

Tím prvním je původní text Here’s to the Crazy Ones k reklamě Applu z roku 1997, v níž společnost poprvé použila slogan Think Different, tedy Myslete jinak. Vlastní reklama začíná imaginárním přípitkem: „Na ty bláznivé…“ a v černobílém sestřihu promítá osobnosti, které změnily svět – třeba Alberta Einsteina, Boba Dylana, Johna Lennona, Amelii Earhart nebo Mahátmu Gándhího.

apple txt

Text je krátký a zní následovně:

„Tak na ty bláznivé. Na ty nevydařené, na rebely. Na potížisty. Lidi, co nezapadli do společnosti. Na ty, co hledí na věci jinak. Nemají rádi pravidla. Můžete je citovat, nesouhlasit s nimi, vyzdvihovat je nebo je zatracovat. Ale nemůžete je ignorovat. Protože mění věci. Posunují lidstvo kupředu. A zatímco mnozí v nich vidí blázny, my vidíme génia. Protože lidé dost blázniví na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, to dokážou.“

Druhý, podstatně delší projev v souboru Apple.txt je legendární Jobsův projev ze Stanfordu z roku 2005. Jobs v něm vyzývá promující studenty k odvaze a naslouchání intuici.

Mimo jiné říká, že význam jednotlivých kroků v životě lze posoudit jen zpětně, nikdy předem, a vypráví, jak nechal univerzitního studia, které ho nebavilo, a začal se věnovat přednáškám, co ho zaujaly, včetně kurzu kaligrafie.

„Dozvěděl jsem se o písmech serif a san serif, o změnách místa mezi jednotlivými kombinacemi písmen, o tom, jak udělat krásnou typografii. Bylo to krásné, tradiční, umělecky křehké způsobem, jaký věda neumí zachytit, a mě to fascinovalo. Vůbec jsem ale neuvažoval o tom, že by to mělo praktický dopad na můj život. Ovšem o deset let později, když jsme pracovali na prvním počítači Macintosh, se mi to všechno vrátilo a všechno jsme to do Macu dali. Byl to první počítač s krásnou typografií. Kdybych na ten kurz nebyl šel, Mac by nikdy neměl vícero druhů písma ani proporčně oddělené fonty. A vzhledem k tomu, že Windows jen zkopírovaly Mac, tak by to zřejmě neměl žádný osobní počítač,“ řekl tehdy mimo jiné Jobs. „Ten obrázek z teček ale nesložíte předem, složíte ho jen při pohledu zpět. Takže musíte věřit, že se ty tečky někdy v budoucnu spojí.“

Na Jobse nenápadně odkazuje od vydání iOS7 i ikona „Seznam četby“ (modifikovanou ji najdete i v Safari), kde původní brýle nahradily Jobsovy ikonické „lennonky“.

bryle

Přepis Here’s to the Crazy Ones byste měli najít i na jednotlivých listech papíru v ikoně „All files“ a odkazy na tenhle Jobsův text najdete, i pokud si zazoomujete na kterékoli ikony, na kterých je znázorněn jakýkoli souvislý text.

Tím ale umně skryté pocty Stevu Jobsovi nekončí – pokud si rádi povídáte se svým iPhonem nebo iPadem, můžete se na Steva Jobse zeptat Siri. Ta vám za dotaz poděkuje a nabídne vám, ať si o zakladateli Applu přečtete stránku Steve Jobs Memorial.

siri a steve

Tak tedy na ty bláznivé!