skip to main content
Breaking News

V listopadu a prosinci bez DPH. Vláda schválila daňovou úlevu na energie

Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou k odpuštění daně z přidané hodnoty za energie na listopad a prosinec. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla Schillerová. Státní rozpočet to podle ní bude stát jednu miliardu korun měsíčně.

Reklama

Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu, pro něž nyní platí sazba DPH 21 procent. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

„Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun,“ uvedla Schillerová.

Reklama

Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou DPH prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Vláda by ji měla projednat na mimořádném zasedání ve středu.

Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda dnes také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.

Reklama
Reklama