Máte před sebou nedokončený to-do list a máte pocit, že ho nikdy nemůžete dokončit? Nebojte, nejste v tom sami. Hlavně se kvůli tomu neciťte provinile. A nestyďte se za to. Celé si to tím můžete totiž ještě zhoršit.

Ukázalo se, že když se za svou (i když třeba jen domnělou) neefektivitu stydíme, máme tendenci se práci vyhýbat ještě víc. A z toho pak může vzniknout nekonečná smyčka nicnedělání a prokrastinace.

Co z toho plyne? To, že nestíháte, není ostuda. Snažte se proto v sobě tyhle pocity co nejvíce utišit. Jak na to?

Slitujte se nad sebou

Co byste poradili kolegovi, který je vyřízený z práce a nic nestíhá? Aby si dal pauzu, že? Tak to samé naordinujte i sobě. Nezapomínejte, že s čistou hlavou se pracuje lépe a efektivněji a že stres a pocity viny vám nijak nepomůžou.

Všímejte si toho, co jste už udělali

A ne toho, co vám ještě chybí a co jste nestihli. Nepříjemné pocity vznikají zejména z rozporu mezi našimi velkolepými plány a realitou. Tak si klidně udělejte takové malé cvičení a sepište si na papír všechno, co se vám povedlo udělat.

Ať už to jsou sebemenší kroky. Věřte, že vás to nakopne daleko více než pohled na nedokončené položky na vašem pracovním seznamu.

Fakt, že vám to teď v práci nejde moc od ruky, prostě přijměte

A připomínejte si, že pocity viny vás nikam neposunou. Práce zůstane stejně nedokončená, nehledě na to, jak moc špatně se kvůli tomu budete cítit. Uvědomte si, že i když vám to teď dvakrát nejde, nedělá to z vás špatného člověka. Dělá to z vás jen člověka.