Pandemie nějakým způsobem zasáhla snad každé odvětví v Česku. A ač by si na ni jistě i pražští developeři postěžovali, jejich byznys, zdá se, nechala netknutý.
Navzdory krizi se totiž v Praze loni prodalo 5800 nových bytů. A jen v závěrečném čtvrtletí developeři našli majitele pro rekordních 2050 jednotek, což z října, listopadu a prosince 2020 dělá nejsilnější kvartál za poslední dekádu.
Průměrná cena jednoho metru čtverečního v tomto období činila 107 876 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy realitního trhu připravované developery Central Group, Trigema a Skanska.
Zájem o nové bydlení v hlavním městě byl v uplynulých 12 měsících vysoký navzdory skutečnosti, že řada lidí kvůli koronavirové krizi přišla o značnou část svých příjmů a je sužována nejistotou. Více netknutých bytů se naposledy prodalo v roce 2016, a to konkrétně 6650.
„Rok 2020 byl z hlediska prodejů nových bytů třetím nejsilnějším za posledních 10 let, což s ohledem na události loňského roku může být překvapením. Lidé vloni kupovali byty jak pro vlastní bydlení, tak pro bezpečné uložení peněz,“ komentuje Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.
Celková hodnota všech prodaných bytů v metropoli činila odhadem 38,7 miliardy, téměř o 16 procent více než v roce 2019. V přepočtu na metr čtvereční byly nejnákladnější jednotky se čtyřmi a více místnostmi, u nichž se průměrná cena vyšplhala na 119 877 korun za metr čtvereční.
Draho vyšly rovněž „jednopokojáky“ s cenovkou 116 542 korun za jeden metr čtvereční. Naproti tomu v případě třípokojového bytu za něj zákazníci v průměru zaplatili 104 tisíc korun. Stejně jako loni šly však nejvíce na odbyt byty dvoupokojové, jejichž průměrná prodejní cena se pohybovala kolem 5,8 milionu.
„Pod magickou hranicí 100 tisíc korun za metr se dlouhodobě drží pouze Praha 9, celých 80 procent bytů v Praze je však nad ní,“ přibližuje Marcel Soural, zakladatel Trigemy.
S tím souvisí i to, že pro Pražany je stále obtížnější si na vlastní byt vydělat. Ukazuje se to i ve srovnání dostupnosti bydlení v Praze a okolních středoevropských městech s ohledem na kupní sílu. Jestliže české metropoli na indexu dostupnosti bydlení připadá číslo 14 (ještě na konci roku 2014 to přitom bylo 10), rakouské metropoli pouze devítka.
„Prodejní cena nových bytů v Praze se za posledních pět let téměř zdvojnásobila. Důvodem je trvající vysoká poptávka a zároveň velmi omezená nabídka nových bytů z důvodu jejich pomalého povolování. Zásadně také vzrostly ceny stavebních prací a pozemků,“ tvrdí zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Podle slov aktuálně 10. nejbohatších Čecha ale růst cen nových bytů v poslední době zpomaluje. Jestliže před dvěma lety byty meziročně zdražily o 19 procent, v roce 2019 to už bylo jen o čtyři procenta, a loni dokonce jen o dvě.
Letošní rok by se podle developerů neměl výrazněji vymykat. Očekávají se obdobné prodeje jako loni, už kvůli nedostatečné nabídce a rostoucí poptávce, kterou táhnou nahoru i výhodné hypotéky. To zapříčiní, že ceny budou pravděpodobně nadále mírně stoupat, přičemž k jejich stagnaci by mohlo podle developerů dojít odhadem až za dva roky.
S cenami bydlení by ale mohl také významněji zahýbat i zvyšující se zájem institucionálních investorů, zejména penzijních fondů, o nájemní bydlení.
Nájemní byty podle Marcela Sourala v současnosti tvoří jen 10 procent z nabídky nových jednotek. Jak Trigema, tak Skanska, ale i další developeři však do budoucna plánují na nájemní bydlení vyčlenit větší část svých projektů. „Do dvou let by mohl objem nabídky nájemních bytů vzrůst na 30 procent,“ odhaduje Soural.
S přispěním Bibiany Beňové.