Realitní trh v hlavním městě i nadále charakterizují množící se nabídky nájemních bytů.
Zatímco v únoru letošního roku se na serveru Bezrealitky objevovalo přibližně 50 nových inzerátů denně, v březnu to bylo 84 a během dubna zatím 75. I nadále platí, že na trh putují byty původně určené ke krátkodobému pronájmu – konkrétně na Bezrealitky je to 20 až 25 denně.
Původní prognózy přitom počítaly s tím, že duben bude ještě výrazně silnější.
„To se nakonec nepotvrdilo jednak vlivem velikonočních svátků, ale také díky ohlášení postupného uvolnění restrikcí. Stále více bytů původně určených pro krátkodobé pronájmy navíc končí v nabídce bazarových systémů, které nijak nehlídají kvalitu inzerátu,“ říká šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.
Podle něj se touto cestou často nabízejí pronájmy bez smlouvy a například jen na jeden měsíc, když se majitelé nadále nepouštějí představy o silné sezoně.
Rozvolnění vládních restrikcí má ovšem vyvrcholit až 8. června, přičemž silnější návrat turistů je zatím zcela v nedohlednu. Například Asociace hotelů a restaurací ČR odhaduje, že se cestovní ruch rozjede až na podzim, a to zdaleka ne v masové podobě.
Nejen to naznačuje, že trh pražského nájemního bydlení bude mít nadále co nabídnout – vždyť 26. března bylo na agregátoru Sreality zhruba 6200 bytů k pronájmu a nyní je to bezmála 7900. Ještě několik měsíců stará situace symbolizovaná brutálním převisem poptávky se tak začíná otáčet.
„V segmentu rezidenčního pronájmu byl březnový počet poptávek na 62 procentech oproti loňskému roku,“ říká David Šimečka, který vede oddělení rezidenčních pronájmů v realitní kanceláři Svoboda & Williams.
Počet dubnových poptávek je prý zatím k dnešnímu dni srovnatelný s loňskem, avšak primárně se zvedá zájem o levnější nemovitosti. „Naším hnacím motorem je zejména pokles cen nájmů,“ doplňuje Šimečka.
Navzdory tomu, že ceny nájmů klesly místy i o desítky procent, někteří lidé očekávají, že bydlení v hlavním městě bude v poměru k výdělku dražší, a město tak opouštějí. Hendrik Meyer takto interpretuje trend, který v rámci Bezrealitky pozoruje – růst prodejů bytů a domů ve Středočeském kraji už druhý měsíc v řadě, navzdory vesměs celorepublikovému poklesu. „Jedná se především o Pražany přesouvající se vlivem aktuální situace,“ říká Meyer.
Za zmínku nakonec stojí, že naopak prodeje nových bytů v Praze spadly bezmála o polovinu, což vyplývá z březnových dat, která zveřejnil server CenovaMapa.org. Lze prý předpokládat, že vlivem nouzového stavu se v březnu prodalo až o 225 nových bytů méně, což v kontextu tržeb developerů znamená propad přibližně o 1,6 miliardy korun.