skip to main content

V půlce kopce vám nikdo nezatleská, musíte až nahoru, říká Lucie Urválková z UNIQA

6 minut čtení

Loňský rok nepřinesl jen covid. Lucie Urválková, CFO české a slovenské pojišťovny UNIQA, řešila vedle home officů, callů a digitalizací ještě větší výzvu – fúzi s pojišťovnou AXA, která její domovskou společnost posouvá mezi top pět největších pojišťoven. A ještě dál.

Stále se usmívá a mluví hlubokým, příjemným hlasem, takže kdyby vám prodávala pojištění, po chvilce byste určitě kývli. Lucie Urválková v pojišťovacím oboru skutečně pracuje, dokonce už čtrnáct let, a její doménou jsou čísla.

Jako finanční ředitelka české a slovenské pobočky skupiny UNIQA má ve své správě miliardy korun aktiv a veškeré finance obou entit. A v jejich představenstvu se podílí na jejich fungování a budování strategie pro následující desetiletí, kterou v mateřském rakouském koncernu progresivně pojmenovali UNIQA 3.0.

Reklama

Absolventka oboru Finance a marketing ze Slezské univerzity v Karviné Ostravě, která ještě před nástupem do UNIQA v roce 2007 poznala pojišťovací byznys i z druhé strany jako auditorka globálních poradenských společností KPMG a Deloitte, má v hlavě všechna důležitá data a na požádání je sype z rukávu.

„Aktuálně máme ve správě česká a slovenská aktiva ve výši 5,1 miliardy eur (téměř 130 miliard korun, pozn. red.) a naše předepsané pojistné se pohybuje nad částkou 710 milionů eur (18 miliard korun). UNIQA má v obou zemích celkem tři miliony klientů a čtyři miliony smluv,“ vypočítává strážkyně pokladny a pravá ruka generálního ředitele české a slovenské UNIQA Martina Žáčka z křesílka ve své pražské kanceláři, kterou zdobí víc než malé množství pestrobarevných kytic – pozorností k jejím nedávným devětačtyřicátým narozeninám.

K číslům se sluší ještě dodat, že UNIQA má aktuálně 1500 zaměstnanců plus skoro 1800 poradců a Lucie Urválková má pod sebou tým zhruba 190 lidí.

Pod jedním společným představenstvem funguje česko-slovenská UNIQA posledních osm let. I tohle číslo si její CFO dobře pamatuje, protože osm let je zároveň jejímu synovi.

Reklama

„Syn se narodil v dubnu a v srpnu jsem dostala možnost řídit i Slovensko. A i před porodem to byl fofr. Pamatuju si, že jsem v sobotu udělala čtvrtletní závěrku, napsala šéfovi: ‚Tady máš čísla,‘ a jela jsem do porodnice,“ vzpomíná se smíchem, jako by to byla ta nejběžnější věc na světě. Pak ale přece jen trochu zvážní.

„Ty první tři měsíce po narození syna vůbec nebyly snadné. Naštěstí nemám problém věci delegovat a s kolegy jsme se na dobu, kdy nebudu v práci, důkladně připravovali dopředu. A musím říct, že můj tým to skvěle zvládl, takže když jsem se pak vrátila do práce, šlo všechno dobře.“

Ty první tři měsíce po narození syna vůbec nebyly snadné. Naštěstí nemám problém věci delegovat a s kolegy jsme se na dobu, kdy nebudu v práci, důkladně připravovali dopředu.

Na otázku, jestli nechtěla být s dítětem přece jenom déle doma, odpovídá tmavovlasá, pečlivě upravená žena, která se dlouhé roky aktivně věnuje mentoringu a často přednáší na téma kariéra žen, rozhodně a klidně zároveň.

Lucie Urválková z UNIQA.

„Nikdo se se mnou o mateřské nebavil a já se na ni ani neptala. Ale to je čistě moje tempo. Svoje kolegyně absolutně nenutím, aby se překotně hrnuly do zaměstnání, spíš naopak. Každá to máme nastavené jinak a je potřeba to respektovat.“

Reklama
Reklama