Venku příjemných 15 stupňů, na stromech dozlatova zbarvené listy, všude kolem spousta noblesně oblečených lidí a na závodní dráze zhruba dvacítka koní soupeřících v honbě za štědrou finanční prémií a věčnou slávou o každou jednu délku.

Přesně tak to v Pardubicích – s většími či menšími teplotními rozdíly – vypadá během druhého říjnového víkendu rok co rok už několik dlouhých let. Také letos se slavné dostihy, jež bývají považovány za jedny z nejtěžších v Evropě, uskuteční. Ovšem k ideálu popsanému výše budou mít nejspíš hodně daleko.

Ne snad kvůli tomu, že by předpověď na úplný závěr tohoto týdne slibovala škaredé počasí. Ale proto, že z důvodu stále se zhoršující epidemiologické situace nebudou na pardubické závodiště, podobně jako v případě jiných sportovních událostí konaných v Česku na úvod října, vpuštěni žádní diváci – těch se zde přitom obvykle schází zhruba 30 tisíc.

Že výpadek příjmů ze vstupného bude enormní, nikdo nepochybuje. Na konkrétní sumu si ale ještě budeme muset chvíli počkat. Stejně tak je v tuto chvíli nejasné, zda se Dostihovému spolku, který věhlasný 6900 metrů dlouhý závod pořádá, podaří domluvit se státem na nějaké formě kompenzace.

Zatímco vloni si mezi sebou sedm nejrychlejších v cíli závodu rozdělilo celých pět milionů korun, pro rok 2020 byla celkový dotace snížena na ‚pouhé‘ tři

Základní vstupné na stání stojí 220 korun online, respektive 250 korun přímo na závodišti. Místo na tribunách lze standardně pořídit za pětistovku, ale také za pět tisíc – to podle toho, které sedačky a s jakým výhledem na dráhu divák zvolí. To vše je ale pro letošek irelevantní.

Na největší dostihy u nás, které se konají již od roku 1874, se pro tentokrát nedostanete, ani kdybyste vytáhli z kapsy desetinásobek. Nedostanou se na ně totiž ani majitelé jednotlivých stájí, kterých má být na startu 130. Velké pardubické steeplechase se Slavia pojišťovnou – jak se tento dostih oficiálně jmenuje – osmnáct.

Koně se letos v areálu objeví, diváci ale ne. | Foto Wikipedia

Letos se bude jednat o událost ryze sportovní: přítomni budou pouze koně, žokejové, trenéři a pár dalších členů týmu. Nutno podotknout, že i tak potřebovali její organizátoři zvláštní výjimku od ministerstva zdravotnictví: počet účastníků jakékoliv profesionální sportovní akce je totiž nyní nově omezen maximálně na 130 lidí.  

Oproti předešlým ročníkům bude ten letošní rovněž o něco chudší i z pohledu samotných odměn. Zatímco ještě vloni si mezi sebou sedm nejrychlejších rozdělilo v cíli závodu celých pět milionů korun, pro rok 2020 byla celková dotace snížena na ‚pouhé‘ tři.

Na vítěze Velké pardubické, jíž se smějí účastnit pouze koně starší šesti let, tak čeká prémie ve výši 1,2 milionu korun, druhý v pořadí obdrží 660 tisíc, zatímco třetí 420, čtvrtý 300, pátý 210, šestý 120 a sedmý 90 tisíc korun.

Hlavní závod pardubických dostihů sice začne až během pozdního nedělního odpoledne, už teď je nicméně jisté, že k obhajobě loňského vítězství nedojde. Žokej Josef Bartoš, který slavnou steeplechase opanoval celkem již třikrát, je zraněný, a proto bude moci dění nadcházejícího víkendu sledovat nikoliv ze sedla svého Theophila, ale podobně jako všichni ostatní fanoušci jezdectví pouze a jen z pohodlí vlastního gauče doma u televize.

Bookmakerům každopádně tato skutečnost podle všeho nijak nevadí. Loňskému šampionovi ze stáje legendárního Josefa Váni staršího věří i tentokrát. Jen o něco horší kurz má dvanáctiletý Hegnus trenéra Radka Holčáka následovaný dvojicí Tzigane Du Berlais (stáj Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma) a Lodgian Whistle (Stáj Jeso, Štěpánka Myšková).

Zdroj: Wikipedia

Zda se jejich předpovědi naplní a trojice, respektive čtveřice největších favoritů překoná zrádný Taxisův příkop a zbylých 30 překážek bezmála sedmikilometrového závodu právě v tomto pořadí, nebo zda se nakonec z více než milionové finanční prémie bude radovat někdo úplně jiný, se dozvíme již tuto neděli zhruba mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední.