skip to main content

V Rakousku má vzniknout největší skiareál světa. Odstřelí kvůli němu kus hory

Už dnes jsou obrovská. A mají být ještě větší. Tyrolská lyžařská střediska Pitztal a Ötztal se mají propojit. Výsledkem megaprojektu za 3,3 miliardy korun, který se v Tyrolsku chystá, má být největší lyžařský areál na ledovci na světě.

Oba skiareály, které jsou přibližně na polovině cesty mezi centry zimních sportů, Insbruckem a Ischglem, přitom už dnes patří k nejnavštěvovanějším v Rakousku. Provozovatelé lyžařských center tu chtějí postavit tři nové lanovky, novou nádrž na vodu, 64 hektarů nových sjezdovek (odpovídá to ploše zhruba 90 fotbalových hřišť) a také 600 metrů dlouhý a sedm metrů široký tunel pro lyžaře. Počítá se samozřejmě i s restauracemi a bary s celkovou kapacitou 1600 lidí. V obou údolích by také měly vzniknout nové hotely s víc než 600 lůžky za 60 milionů eur.

Reklama

Celkem by měla gigantická stavba trvat šest let, a první lyžaři by se tak do nového a svého druhu největšího skiareálu na světě měli vydat v roce 2026.

Jestli se ale nakonec projekt, který se chystá už několik let, opravdu uskuteční, není teď úplně jisté. Aby se mohly Pitztal a Ötztal propojit, je totiž potřeba odstřelit kus hory, která se má snížit asi o 40 výškových metrů. Okolo 750 tisíc kubíků skály, zeminy a ledu se má z hory odstranit, aby uvolnila cestu sjezdovkám. Také je potřeba odstranit velkou část samotného ledovce. A to všechno rozčílilo nejen zapálené ochránce přírody. Už téměř 140 tisíc lidí se připojilo k petici proti tomuhle projektu.

Reklama

Jeho zastánci naopak tvrdí, že z ekonomického hlediska je pro horský region nezbytný. Roční příjmy, které má získat Tyrolsko navíc oproti současnému stavu, mají dosáhnout 39 milionů eur. Vzniknout by také mělo přes 400 nových pracovních míst.

Jestli v Tyrolsku skutečně vznikne největší ledovcový skiareál na světě, bude záležet i na výsledku jednání o dopadech na životní prostředí, které proběhne na konci listopadu.

Reklama
Reklama