Podle ročních prognóz, které v úterý zveřejnila Světová banka, by globální ekonomika mohla v roce 2023 čelit recesi a jednomu z nejslabších temp růstu v historii.

Rána by to mohla být o to tvrdší, že přichází po roce zrychlené inflace, zhoršených finančních podmínek a ruské invaze na Ukrajinu.

Světová banka, organizace se sídlem v USA, která poskytuje půjčky a granty zemím z celého světa, ve své úterní výroční zprávě varovala, že světová ekonomika je „nebezpečně blízko pádu do recese“.

Své předchozí prognózy globálního růstu v roce 2023 snížila téměř na polovinu, a to ze tří procent na 1,7 procenta, což je třetí nejslabší tempo růstu, jaké kdy organizace předpovídala, hned po kritických letech 2009 a 2020.

V roce 2023 banka předpokládá, že reálný HDP Spojených států amerických vzroste o půl procentního bodu, zatímco Evropská unie neporoste vůbec a rozvíjející se trhy a rozvojové ekonomiky o pouhé 2,7 procenta. Rusko by se pak mělo připravit na pokles o 3,3 procenta a u Indie se předpokládá růst o 6,6 procenta a u Číny 4,3 procenta.

Organizace uvedla, že prognózy růstu byly sníženy, protože míra inflace „spustila nečekaně rychlou“ reakci ekonomické politiky po celém světě, což vedlo ke zhoršení finančních podmínek, zatímco ekonomické šokové vlny a energetická krize pokračují kvůli nevyprovokované invazi Ruska na Ukrajinu.

Podle agentury Bloobmerg Evropa v roce 2022 utratila za rostoucí náklady na energie kvůli ruské invazi jeden bilion dolarů.

Prezident Světové banky David Malpass navrhl, že investice do vytváření nových pracovních míst, zlepšení přeshraničního obchodu a zvýšení dostupnosti energií by mohly zmírnit problémy, kterým světová ekonomika čelí, a dodal, že „existují významné reformy, které by mohly být provedeny nyní“, aby se státy vyhnuly recesi.

Navzdory prognózám Světové banky banka Goldman Sachs v úterní zprávě s poznámkou, že „inflace se posunula za svůj vrchol“, předpověděla pro Evropskou unii růst o 0,6 procenta, ačkoli ve Spojeném království zachovala svou prognózu „výrazné“ recese.

Zrychlená míra inflace v roce 2022 vyžadovala, aby banky po celém světě zrušily pandemická politická opatření, což vedlo k neúplnému oživení světových ekonomik, uvedla Světová banka. 

„I když se svět nyní nachází ve velmi svízelné situaci, neměl by být prostor pro poraženectví,“ dodal prezident Světové banky David Malpass. Předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell a další představitelé FEDu poznamenali, že americký trh práce, který minulý měsíc vykázal lepší než očekávaná čísla, je důkazem, že americká ekonomika může i nadále odolávat dalšímu zvyšování sazeb. 

Navzdory tomu v několika velkých amerických společnostech pokračuje propouštění. Už v roce 2020 bylo propuštěno téměř 125 tisíc zaměstnanců. Například jen společnost Meta provozující sociální síť Facebook loni propustila jedenáct tisíc lidí.