Zatímco v Česku se zatím vyžaduje očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci ke vstupu do restaurací, provozoven služeb, bazénů, fitness a na kulturní či společenské akce, v Singapuru je tlak na proočkování populace výrazně silnější. Tamní vláda začne od 8. prosince účtovat vysoké poplatky za léčbu onemocnění covid-19 těm pacientům, kteří nejsou očkováni z vlastního rozhodnutí.
Vedení státu krok zdůvodnilo tím, že neočkovaní pacienti tvoří většinu těch, kdo vyžadují intenzivní lůžkovou péči, a tak neúměrně přispívají k zatížení zdravotnických zdrojů. Singapur, který se řadí mezi země s největší proočkovaností obyvatelstva, se tak snaží o nutnosti vakcíny přesvědčit i ty, kteří se zatím očkovat nenechali.
Zhruba osmaosmdesát procent populace v Singapuru má už obě dávky vakcíny. Od počátku listopadu však městský stát čelí stoupajícímu počtu případů a vláda tak postupně přitvrzuje.
Neočkovaní pacienti, kteří dostávají léky a leží na jednotkách intenzivní péče, by měli podle agentury Bloomberg platit asi pětadvacet tisíc singapurských dolarů, což je v přepočtu 413 tisíc korun. „Musíme vyslat tento důležitý signál, apelovat na každého, aby se nechal očkovat, pokud na to má nárok,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Ong Ye Kung.
Singapur má univerzální, ale privatizovaný systém zdravotní péče, v rámci něhož vláda poskytuje různé typy dotací na náklady na zdravotní péči podle úrovně příjmů. Během pandemie udělal Singapur výjimku a stát hradil účty za všechny lékařské náklady související s onemocněním. Nová politika vlády ale donutí neočkované obyvatele Singapuru nést náklady na zdravotní péči stejně, jako by je platili u jakéhokoli jiného onemocnění.
Část nákladů ovšem pomohou řadě neočkovaných nést zdravotní pojišťovny. Vláda také slibuje dotace pro chudé, které by měly snížit poplatky na dva až čtyři tisíce singapurských dolarů, tedy zhruba 33 až 66 tisíc korun.
Singapur zavedl omezení pro neočkované už dříve. Platí například zákaz vstupu neočkovaných do nákupních center nebo restaurací a od 1. prosince se neočkovaní nedostanou ani do knihoven. Od začátku příštího roku budou smět do kanceláří pouze očkovaní lidé, neočkovaní si budou muset před vstupem zaplatit vlastní testy.
Tvrdší kroky, které mají vést k větší proočkovanosti populace, zavádí také Rakousko. To je první zemí Evropské unie, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezila v aktuální pandemické vlně volný pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. Povinnost očkovat se proti covidu začne v Rakousku platit 1. února. V zemi je nyní plně naočkovaných asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. V Česku má ukončené očkování 58,4 procenta populace.