Pandemie onemocnění covid-19 opět nabírá na síle. Čísla nakažených rostou a vláda se snaží přimět neočkované, aby si nechali vakcínu proti covidu aplikovat. V ochotě nechat se očkovat totiž v Česku za drtivou většinou Evropy zaostáváme. Zároveň přichází chvíle, kdy si část lidí bude moci nechat aplikovat posilující dávku očkování. Ta má především zesílit ochranu proti covidu a lépe pomoci také proti variantě delta.

Tady jsou ty nejdůležitější otázky ohledně posilují dávky očkování a odpovědi na ně.

K čemu je posilující dávka?

Zjednodušeně řečeno vám třetí dávka (pokud máte za sebou dvě aplikované vakcíny) nakopne slábnoucí ochranu proti covidu. Studie totiž ukazují, že zhruba po šesti měsících od ukončeného očkování ochrana slábne a zvyšuje se pravděpodobnost, že se nakazí i očkovaný. Ještě znatelnější je pokles ochrany u starších osob a u lidí s chronickým onemocněním. To však umí posilující dávka zvrátit.

Podle nedávno zveřejněné zprávy farmaceutických firem Pfizer a BioNTech je třetí dávka jejich vakcíny účinná na 95,6 procenta. Ve třetí fázi klinických testů zkoumaly firmy reakci více než deset tisíců účastníků starších šestnácti let. Posilující dávka už navíc dokáže zvýšit ochranu i proti novým variantám koronaviru, včetně aktuálně převládající varianty delta, která v době vývoje očkovacích látek ještě nebyla známá.

Kdo a kdy se může nechat přeočkovat?

Posilující dávku vakcíny si může nechat aplikovat kdokoli, komu od ukončeného očkování (jedna dávka u jednodávkové vakcíny Janssen nebo dvě dávky u ostatních vakcín) uběhlo šest měsíců. Původní interval byl osm měsíců, ministerstvo zdravotnictví ho ale na začátku minulého týdne zkrátilo. Lékaři a vakcinologové zdůrazňují, že očkovat posilující dávkou by se měli nechat všichni nad 60 let, lidé s oslabenou imunitou a obecně rizikové supiny. Vakcín ale má být dostatek a budou dostupné všem.

Jak se registrovat a kam jít?

Pokud máte za sebou ukončené očkování, přijde vám po uplynutí šesti měsíců od poslední dávky zvací SMS nebo e-mail. O posilující dávku se ale lze přihlásit i bez zvací SMS. Poté je možné zvolit jednu ze tří možností.

Člověk se může přihlásit u svého praktického lékaře, kterému stačí zavolat a domluvit se na termínu. Další možností je klasická registrace přes web ceskoockuje.cz, případně přes crs.uzis.cz, které nabízejí možnost výběru očkovacího místa. A do třetice je možné přijít na některé z očkovacích míst bez registrace. Jejich seznam je k nalezení na webu ockoreport.uzis.cz.

Jakou dostanu vakcínu?

V případě posilujících dávek se očkuje výhradně mRNA vakcínami, tedy vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Ten, kdo při základním očkování dostal vakcínu Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech, měl by stejnou vakcínu dostat i napotřetí. Stejně tomu je i u Moderny. Vakcína od AstraZenecy se při přeočkování nepoužívá.

Podle vakcinologů není problém v tom, že se jednotlivé vakcíny nakombinují. Některé studie dokonce naznačují, že například v případě ukončeného očkování vakcínou od Pfizeru je třetí dávka ještě o něco účinnější v případě, že je od Moderny.

Mohu dostat posilující dávku, pokud mám jednodávkovou vakcínu Janssen?

Posilující dávku mohou dostat také ti, kterým lékaři aplikovali jednu dávku vakcíny firmy Johnson & Johnson. Stejně jako v případě těch, kdo dostali původně AstraZenecu, budou i tito lidé posíleni dávkami od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Kdy začne posilující dávka působit?

Nástup posilující úrovně ochrany je postupný, ale vzhledem k tomu, že jde o posilující dávku, reaguje na ni imunitní systém velmi rychle. Ochranu proti nákaze zvýší intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování.

Podle Daniela Dražana z České vakcinologické společnosti, který o třetích dávkách hovořil ve vysílání ČT24, se dvanáct dní po aplikaci zvýší úroveň ochrany asi desetinásobně a ochrana před těžkým onemocněním a úmrtím se zvýší dvacetinásobně. Vyplývá to podle něj z údajů z Izraele, kde se třetí dávky aplikují už od července.

Jak dlouho vydrží?

To se stále ještě přesně neví. Vzhledem k tomu, že ochrana proti covidu po očkování s postupem času klesá, je možné, že třetí dávka nebude poslední. K odpovědi na otázku, kolik dávek vakcíny bude pro dostatečnou ochranu stačit, však zatím není dostatek testů a studií.

Posilujících dávek rozhodně může být více. To ale není nic neobvyklého. Například očkování proti sezonní chřipce se provádí každý rok, jelikož je potřeba vakcíny upravovat tak, aby byly účinné proti aktuálně cirkulujícím kmenům viru chřipky.

Pravidelné přeočkování se týká také třeba klíšťové encefalitidy. „Jaké bude nejefektivnější schéma očkování proti onemocnění covid-19, se zatím stále zkoumá,“ uvádí k dalším možným dávkám ministerstvo zdravotnictví.

Mohu se nechat ve stejnou dobu očkovat zároveň i proti chřipce?

Je to možné a vakcinologové to dokonce doporučují. Zatím totiž nikdo přesně neví, jak se chřipka zachová po roční odmlce, kdy se chřipková sezona vůbec nedostavila. Podle dostupných studií se mohou obě vakcíny, tedy proti covidu i proti chřipce, podat dokonce současně, přičemž by to nemělo nijak zvýšit nežádoucí účinky po očkování. To zmiňuje i Česká vakcinologická společnost. Lékaři doporučují očkování proti chřipce všem, včetně dětí od šesti měsíců věku.