Říkají mu ACJ TwoTwenty, a přestože vychází z letounu A220, podle Airbusu jde o zcela jiný stroj, který dá vzniknout zbrusu novému tržnímu segmentu. Segmentu privátních letadel, jež vás přepraví z jednoho konce světa na druhý.

Jeho křivky jsou sexy zepředu, ze strany i zevnitř. Na palubě je místa, že byste uvnitř mohli bez problému uspořádat turnaj v minigolfu, a samozřejmostí jsou pohodlný gauč a ještě pohodlnější manželská postel, polstrované sedačky, všudypřítomná wi-fi či elektrochromatická okna umožňující řízené zatemňování.

Tím však výčet předností nového stroje ani zdaleka nekončí. Pobere až 18 lidí a oproti svým konkurentům s podobnou kapacitou nabízí třikrát větší kabinový prostor a také třikrát nižší provozní náklady. Navíc se jedná o nejtišší letadlo ve své kategorii.

Jakou barvou se bude skvět jeho exteriér, záleží na provozovateli, v jádru duše je však zelený. Svědčí o tom skutečnost, že v porovnání s dalšími stejně velkými bizjety spálí až o čtvrtinu méně paliva, než je běžné.

A zákazníci na to slyší, neboť podle dostupných informací eviduje Airbus již šest potvrzených objednávek.

Letadlo zvládne bez mezipřistání vzdálenost mezi Londýnem a Los Angeles.

Běžný dovolenkář se s ním nejspíš nesveze. Movitější klientela potřebující se dostat na akutní schůzku v opačném koutě světa? Ta o něm bude v době koronavirové minimálně uvažovat.

Tím spíš, když díky ACJ TwoTwenty ušetří spoustu času: stroj vydrží ve vzduchu bez mezipřistání dvanáct hodin a dokáže uletět až 10 500 kilometrů, což je mimochodem vzdálenost mezi Londýnem a Los Angeles.

Kdy přesně se nový bizjet objeví na trhu a jaká bude jeho konečná cena, Airbus neupřesnil. Ví se však, že stroj bude kompletován v americkém Indianapolisu a že tento úkol bude mít na svědomí místní společnost Comlux.