skip to main content
Forbes Woman

Vadí byznysu víc home office, nebo zavřené provozovny? Trápí nás rozklížená společnost, říkají české podnikatelky

Zpřísňující se pravidla, restrikce, nejasná komunikace ze strany vlády, pozdě nebo nepřesně sdělovaná opatření… A zároveň nutná péče o zaměstnance i zákazníky.

Současná situace okolo druhé vlny koronavirové pandemie není snadná pro nikoho. Ovšem v předvánočním období může být lockdown pro některé české firmy doslova likvidační. Oslovili jsme proto několik žen z českého byznysu – každou z jiného oboru podnikání, s různě velkými firmami i různým počtem zaměstnanců.

Zeptali jsme se, jak se jejich firmám momentálně daří, jak prožívají lockdown a zavřené provozovny, z čeho mají největší obavy a co jim nejvíce komplikuje život.

Odpovědi mnohých oslovených jsou překvapující. Trápí je jiné věci, než by člověk čekal – nebojí se ani tak o svoje vlastní podnikání, jako spíš o osudy a úděl těch druhých. A také čím dál polarizovanější společnost.

Reklama

V prvním díle naší ankety odpovídají Jana Štěpánková, která se svou matkou Evou řídí tradiční českou kosmetickou značku Ryor, spolumajitelka zlínské skupiny NWT Martina Vítková a majitelka českého hračkářství Hugo chodí bos Adéla H. Kantůrková, která dlouhodobě podporuje tradiční české regionální výrobce hraček.

Jana Štěpánková, spolumajitelka a obchodní ředitelka, Ryor

Jana Štěpánková s maminkou Evou, zakladatelkou firmy | Foto Jiří Turek, Jana Jabůrková

1. Jak se daří vaší firmě teď na podzim? Dopadla na vás opatření?

Klepu na dřevo, ale daří se nám a zakázek je stále dost. Věřím, že všichni zaměstnanci chápou, jak moc je to v této době důležité. Opatření na nás dopadlo spíše v rámci privátní výroby pro jiné značky. Ty zavřely své prodejny v obchodních centrech. My jsme nikdy prodejny ve velkých nákupních centrech nechtěli a jsme za to zpětně opravdu rádi.

Před Vánocemi je vždy větší zájem, takže těžko odhadnout, jestli je to důsledek korony, nebo Vánoc. Prodejny máme otevřeny zkráceně, ale jen jako výdejny, a naše kosmetické salony na Praze 6 jsou zavřené úplně. Ale chápeme to. Jestli mě něco trápí, tak je to spíš rozklížená společnost. Prosím, buďme k sobě vzájemně ohleduplní.

2. V noci na úterý vláda vyzvala firmy, aby nechaly většinu personálu na home officu. Jak momentálně fungujete? 

Home office nenařizujeme, ale necháváme na jednotlivcích, jestli se rozhodnou ho využít. Někteří kolegové a kolegyně jsou na home officu už několik týdnů, jiní přijdou do firmy jen dvakrát týdně. Někteří mají své vlastní kanceláře a řekli, že více klidu na práci mají ve firmě. Obchodním zástupkyním jsme sdělili už před několika dny, že jejich cesty přestáváme sledovat a necháváme zcela na jejich uvážení, jak budou s prodejnami komunikovat.

Zakázek je naštěstí stále hodně.
Reklama

Ti, co tu musí být, jsou pracovníci výroby a skladu. Zakázek je naštěstí stále hodně a musíme si na sebe vydělat. Ale už z jara víme, že kdyby bylo špatně, umíme i my z administrativy naběhnout do skladů nebo do výroby a zapojit se. Aspoň člověk přijde na jiné myšlenky.  

Martina Vítková, spolumajitelka a finanční ředitelka, NWT

Foto David Turecký

1. Jak se daří vaší firmě teď na podzim? Dopadla na vás opatření?

Snažíme se fungovat normálně. Potýkáme se s tím, co všichni, někdo z týmu je pozitivní, pak jdou všichni do karantény. V některých oborech, jako je stavebnictví, máme práce dost, někde se nám zakázky zpožďují. Jestli před covidem trvalo vyřízení stavebních povolení dlouho, dnes je jeho získání ze sféry sci-fi. Myslím, že spíše nálada lidí a motivace ve společnosti je daleko horší, než byla na jaře.

2. V noci na úterý vláda vyzvala firmy, aby nechaly většinu personálu na home officu. Jak momentálně fungujete?

Co se týká home officu, v naší firmě se to daří jen v kancelářských profesích. Stavby, výroba, sklady, skleníky, kde pěstujeme rajčata a další zeleninu – tam je to zcela nepředstavitelné. Pokud mám dát nějaký odhad, tak je to maximálně 30 procent, které máme na home officu. Jinak jsem si i já v karanténě vyzkoušela home office na vlastní kůži. Moje postřehy? Pracovat na plný úvazek, vařit, uklízet a učit se s dítětem je v podstatě nemožné a to nejsem žádná padavka.

Adéla H. Kantůrková, majitelka, Hugo chodí bos

Foto Hugo chodí bos

1. Jak se daří vaší firmě teď na podzim? Dopadla na vás opatření?

U Huga máme skvělý tým a i díky němu jsme připraveni na vánoční sezonu, která ale nevíme, jestli úplně přijde. Ač se snažíme vylepšovat náš e-shop a máme výdejní okénko, zákazníci milují si na hračky sáhnout fyzicky a poradit se, což aktuálně moc nejde.

2. Co vás v byznysu nyní nejvíc trápí?

Naši zákazníci jsou skvělí, píšou nám vzkazy se slovy podpory skoro do každé objednávky. S dodavateli už je to horší, dost jich je na pokraji krachu. Usilovně přemýšlíme, jak jim pomoci, teď jde o každý den. Držme si palce a držme pospolu!

Reklama
Reklama