skip to main content

Váháte, kam vyrazit na dovolenou? Tohle je dvanáct utajených pokladů Evropy

Evropa je po celém světě známá svými přímořskými přístavy a malebnými městečky u jezer a na úpatích kopců. Většina z těchto míst má však zásadní problém, rozhodně nejste první, kdo o nich slyší, a společně s vámi se budou na tamních plážích či přírodních stezkách mačkat stovky dalších turistů.

Nemusí to ale tak být. Na starém kontinentu se stále dají najít překrásná místa, která nezná každý a která jsou od nejbližšího davu turistů na hony vzdálená.

Portál European Best Destinations (EBD) zveřejnil seznam nejkrásnějších skrytých pokladů v Evropě pro rok 2022, aby cestovatele nalákal na lov jedinečných zážitků mimo zástupy tradičních turistů.

Je libo úžasné ,pueblos blancos‘ ve Španělsku, Algarve v Portugalsku, skryté středověké vesnice v Itálii nebo třeba překrásné pláže v Gruzii? To vše patří mezi doporučení organizace, která je součástí sítě EDEN Evropské komise a která pracuje na podpoře udržitelného cestovního ruchu na našem kontinentu.

My vám teď přinášíme dvanáct nejzajímavějších destinací ze seznamu EBD, které sami plánujeme letos prozkoumat.

1. Batumi, Gruzie

Na špici letošního žebříčku EBD se dostala destinace známá jako „Perla Černého moře“. Batumi se nachází na pobřeží gruzínského regionu Adžarsko a může se pochlubit více než dvoutisíciletou historií. Nachází se na křižovatce Evropy a Asie a v tomto „jiskřivém“ městě zažijete kontrast mezi starobylými zákoutími a moderním životním stylem.

Batumi můžete díky celoročnímu subtropickému a mírnému podnebí navštívit v kterémkoli ročním období. Třeba i proto, že jeho národní parky byly nedávno uznány v rámci UNESCO jako lokality světového přírodního dědictví.

Užijte si procházky historickými uličkami starého centra, plavbu na kánoi, cyklistiku nebo turistiku v nedalekém Adžarském pohoří a návštěvu jedné z nejkrásnějších botanických zahrad v Evropě. Nebo si prolenošte na pláži a nechte se hýčkat ve wellness hotelu s výhledem na moře.

Batumi je zkrátka bohaté na historii, kulturní dědictví, unikátní muzea, výjimečnou architekturu a je také cílem gurmánů a milovníků vína.

2. Torrevieja, Alicante, Španělsko

Laguna Rosa Torrevieja, Španělsko | Foto Torrevieja
Laguna Rosa Torrevieja, Španělsko | Foto: Unsplash.com

Torrevieja, což v překladu znamená „Stará věž“, je přímořské město na pobřeží jižní Valencie ve Španělsku. Zdejší Laguna Salada de Torrevieja a Laguna de La Mata jsou vynikajícími destinacemi pro pozorovatele ptactva, cyklisty a milovníky přírody.

Tyto chráněné rezervace totiž slouží jako biotopy mnoha druhů zvířat a více než stovky druhů ptáků, včetně plameňáků. „Konkrétně Laguna Salada de Torrevieja je růžové jezero, které ve vás zanechá vzpomínky na celý život,“ uvádí EBD.

Kromě výjimečné barvy se o něm říká, že má také terapeutické a léčivé účinky, zejména má díky kvalitě zdejší vody pomáhat s revmatismem. Samotné město Torrevieja má pak kilometry úžasných písečných pláží, malebnou pobřežní promenádu, vodní parky a moderní sportovní centra.

3. Pietrapertosa, Itálie

Foto Pavlo Glazkov
Hrad v Pietrarose. | Foto Sicilyntour.com

Pietrapertosa je vesnice v regionu Basilicata v jižní Itálii. Konkrétně se nachází v horské oblasti v regionálním parku Gallipoli Cognato Piccole Dolomiti Lucane.

Tento region lesů a hor je znám zejména kamenným městem Matera. A podobně jako Matera, i Pietrapertosa vypadá, jako by byla vestavěná do skály. S úzkými uličkami a středověkými domy na úpatí zdejšího hradu je bez nadsázky jednou z nejkrásnějších středověkých vesnic v Itálii.

Stačí jen vystoupat na vrchol hradu a vychutnat si úchvatné výhledy – nebo se vyvést jednou z nejrychlejších lanovek v Evropě spojující Pietraportosu a  Castelmezzano, další vesnici, která je považována za jeden ze skrytých pokladů Itálie.

4. Rio Marina, ostrov Elba, Itálie

Foto Benny Marty
Foto Rio Marina

Rio Marina je jedním z nejúchvatnějších pokladů v Toskánsku. Tohle přístavní město je na ostrově Elba z jedné strany obklopené mořem a ze strany druhé na něj dotírají překrásné hory.

Hlavní město hornictví už dnes na ostrov neláká zlatokopy, jak tomu bylo dřív, ale spíše rekreanty, kteří hledají pláže s jemným zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, skryté zátoky a odlehlé pláže jako Cala delle Alghe nebo Spiaggia Luisi d’Angelo.

Elba ale za návštěvu stojí jako celek. Největší ostrov Toskánských ostrovů a třetí největší ostrov v Itálii po Sardinii a Sicílii je jednoduše ráj. Spolu s osmi dalšími ostrovy (včetně Giglio, Giannutri a Montecristo) je součástí Národního parku a největšího mořského parku v Evropě.

5. Ostrov Lošinj, Chorvatsko

Foto Creative Travel Projects

Bohatá příroda, křišťálově čistá voda, výjimečné pláže, slunce a dobré jídlo učinily z Chorvatska v posledních letech jednu z nejoblíbenějších dovolenkových destinací nejen pro Čechy. A pokud stále nejste přesvědčeni, městečko Veli Lošinj je podle EBD „skrytou destinací, díky které si Chorvatsko zamilujete“.

Veli Lošinj byl důležitým rybářským přístavem až do začátku 20. století. V průběhu let se však obec přeměnila na turistický ráj. A není se čemu divit, Veli Lošinj se nachází na úpatí pohoří Kalvarija a stejně krásný výhled je i na opačnou stranu, kde ho obepíná Středozemní moře. Jde zkrátka o jedno z nejhezčích míst Chorvatska.

6. Calella de Palafrugell, Španělsko

Foto Oleg_P-resize
Reklama
Calella de c Palafrugell Foto: unsplash.com

Calella de Palafrugell je ideální destinací, když chcete uniknout od ruchů města a vychutnat si kolíbavý klid skutečně autentické rybářské vesnice.

Nábřeží lemují bílé budovy a pobřeží je tu poseté rybářskými loďkami. Se svými skalnatými zátokami, písčitými plážemi a vynikajícími restauracemi, které nabízejí lokální rybí pochoutky, je toto město zkrátka ukázkou „jednoduchého způsobu života“.

Nenarušená historická architektura dělá z Calella de Palafrugell navíc jednu z nejkrásnějších vesnic na pobřeží Costa Brava.

7. Bauduen, Francie

Francie je krásná země. Ale tento malý ráj vzdálený asi hodinu a půl cesty od Nice má na tamní poměry jednu velkou výhodu – mnoho lidí ho nezná. I proto je Bauduen ideálním místem pro útěk z každodenního ruchu civilizace do srdce přírody.

Obzvlášť se tato tradiční vesnička hodí pro rodiny, které chtějí využít jednu z mnoha zdejších aktivit. A je vcelku jedno, jestli zajdou do zdejšího námořního centra, pozorovat hvězdnou oblohu do astronomické observatoře nebo navštíví místní dětské muzeum.

Několik restaurací v Bauduenu pak nabízí jednoduchou a chutnou kuchyni za přijatelné ceny, alespoň ve srovnání s jinými restauracemi na Azurovém pobřeží. Bauduen je zkrátka jednou z nejkrásnějších vesnic ve Francii a mnoho lidí o něm zatím neví. Tak neváhejte.

8. Moraira, Costa Blanca, Španělsko

Foto Nicole Kwiatkowski

Moraira patří mezi ten druh přímořských letovisek, která bezezbytku naplňují pojem „dokonalá dovolená u moře“. Rodinné přímořské letovisko na španělském pobřeží daleko od davů a bezduchých budov zkrátka nabízí ideální místo pro odpočinek pod letním sluncem.

Město se rozrostlo z malé rybářské vesnice na dovolenkové a důchodové středisko s působivým přístavem, množstvím místních obchodů, trhů, rybích restaurací a barů v přístavu. Současně si ale dokázalo zachovat svůj španělský charakter. Byť útesy, borovice a vznešené vilky připomínají spíš italské Capri. Nádherné pláže jsou samozřejmostí.

9. Thun, Švýcarsko

Foto Petr Pohudka

Město Thun u stejnojmenného jezera ve švýcarském regionu Berner Oberland je oblíbené zejména mezi obyvateli nedalekého Bernu. Švýcaři sem nejčastěji utíkají na víkendy s vidinou klidu a přírodních krás. A stejně jako jinde, i tady platí, že pokud chcete vidět skutečné skvosty země, zahoďte příručky a následujte místní.

Za návštěvu rozhodně stojí zdejší hrad Thun z 11. století, který stojí na kopci nad starobylým městem, díky čemuž nabízí úžasný výhled na Alpy.

Obecně se dá říct, že Thun je destinací jako stvořenou pro milovníky přírody a širokých prostranství. Užijete si zde procházky či cyklovýlety vedle jezera, horskou cyklistiku, vodní i zimní aktivity nebo můžete navštívit místní vyhlášené restaurace a wellness.

10. Port Grimaud, Francie

Foto proslgn 2

Město Grimaud na francouzské Riviéře je jako stvořené pro milovníky strmých uliček a typických provensálských vesniček, zatímco zdejší přístav osloví zejména milovníky plachetnic a jachet.

Město na jihovýchodě Francie má historické vazby na monackou rodinu Grimaldiů. Už zmíněnému přístavu se přezdívá „Malé Benátky Provence“ a je označován za jedno z nejcennějších dědictví 20. století. Přestože je totiž starý jen asi padesát let, je široko daleko vyhlášený pro zdejší uvolněný způsob života.

11. Quedlinburg, Německo

Foto Ralf Geithe
Typická architektura města Quedlinburg. | Zdroj: pixabay.com

Hledáte-li to pravé město s typickými německými domy a středověkými uličkami, už dál nehledejte. Zajeďte se podívat do Quedlinburgu. A když už se budete kochat tamními ulicemi, navštivte také hrad a kostel, který ukrývá hrobku německé královské rodiny z 10. století, nebo se projděte rozsáhlými lesy v okolí.

Quedlinburg, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, byl ve středověku mocným a bohatým městem a díky tomu je dodnes jedním z nejkrásnějších středověkých měst v Evropě.

A kdyby vás snad Quedlinburg přestal bavit, doporučujeme i návštěvu nedalekého Ergurtu. Tím spíš, pokud se budete v okolí pohybovat v době, kdy tam hostí nádherné vánoční trhy.

12. Sainte Marguerite, Francie

Foto Dave Z

Île Sainte-Marguerite je největší z ostrovů souostroví Lérins, asi kilometr od pobřeží města Cannes na francouzské Riviéře. A pokud to máme shrnout krátce, je to čistý a klidný ráj bez aut obklopený křišťálově čistou vodou.

Zdejší vzduch je uklidňující směsicí moře, eukalyptu a borovic. Ostrov je zkrátka ideální k plavání, procházkám, jízdě na kole nebo odpočinku na divokých plážích. Dostanete se na něj lodí z přístavu v Cannes, ale také z přístavu Golfe-Juan a Juan-les-Pins.

Dvě restaurace otevřené od dubna do října se specializují na místní speciality. „Je to prostě jedinečná destinace pro výjimečné dovolené ve zcela přírodním prostředí, ať už o samotě, ve dvou nebo s rodinou,“ píše EBD.