V pátek 24. února 2023 uplynul rok ode dne, kdy Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl uplynulý týden?

 • Situace u Bachmutu. Žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny se podle velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandra Syrskyjho snažili od počátku týdne město obklíčit. Z ruské strany se poté v týdnu dokonce objevily zprávy o přítomnosti okupačních vojsk v centru města. Ve středu americký Institut pro studium války (ISW) informoval o ruských ziscích na severní straně Bachmutu. 
 • V sobotu poté institut informoval o pravděpodobné strategii ukrajinských jednotek z obklíčení ustoupit bojem. Podle nejaktuálnějších informací ISW to však vypadá, že Rusové dosud nedonutili ukrajinské síly stáhnout se a k obklíčení města pravděpodobně brzy nedojde.
 • Obránci Bachmutu pociťují nedostatek munice, kvůli neustálému ostřelování mají ve svých řadách mnoho raněných a v poslední době se mezi nimi také šíří neznámá virová infekce. Zásobování vojáků ale funguje a ukrajinským silám se zatím daří držet pozice. 
 • Německá výroba tanků na Ukrajině? Německý zbrojařský koncern Rheinmetall jedná s Kyjevem o výstavbě továrny na výrobu tanků Panther přímo na Ukrajině. Ročně by jich mohl vyrobit až 400, řekl německému deníku Rheinische Post šéf podniku Armin Papperger. Západní spojenci se už několik měsíců snaží Ukrajině dodávat desítky tanků, ale země napadená Ruskem tvrdí, že by jich potřebovala další stovky.
 • Další vojenská pomoc od USA. Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 400 milionů dolarů, tedy asi 8,8 miliardy korun. Oznámil to ministr zahraničí Antony Blinken. Podle něj ukrajinská armáda dostane z amerických skladů zejména munici, a to včetně střel do raketových systémů HIMARS a houfnic.
 • Útoky na ruském území. Řada ruských regionů včetně Moskevské oblasti ve středu hlásila nálety dronů. V areálu ropného skladu v jihoruském přístavním městě Tuapse vypukl požár, který podle ruských médií zapříčinil útok bezpilotních letounů. Večer média s odvoláním na sociální sítě psala o výbuších na letecké základně v Jejsku na jihu Ruska. Ruské vydání serveru BBC dnešní nálety dronů označilo za masivní a uvedlo, že jde o největší podobnou událost od začátku ruského vpádu na Ukrajinu.
 • Ve čtvrtek svedli vojáci ruské národní gardy potyčku s příslušníky dvou ukrajinských diverzních a průzkumných skupin, kteří pronikli do dvou vsí v pohraničí Brjanské oblasti Ruska, uvedla ruská státní média. Ukrajinský server RBK-Ukrajina varoval, že jde nejspíše o ruskou provokaci, Kyjev útok na ruské území popřel. Protichůdná tvrzení válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit. 
 • Ruské ztráty. Celkové ruské ztráty od vypuknutí války na Ukrajině dosáhly 150 605 vojáků, z toho 715 připadlo na středeční boje, uvedl v polovině týdne ukrajinský generální štáb. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
 • Rusko od začátku konfliktu na Ukrajině ztratilo na dva tisíce těžkých bojových tanků. V Hamburku to řekl v pátek večer velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě, americký generál Christopher Cavoli. Podle něj je úroveň vojenského střetu neuvěřitelná. Podle generála od začátku bojů zemřelo či bylo raněno na 200 tisíc ruských vojáků a 1800 důstojníků, píše agentura DPA.
 • Ukrajina registruje už 9836 žádostí od ruských vojáků, kteří se chtějí dobrovolně vzdát, uvedl v pátek podle serveru BBC News ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Ruští vojáci mohou požádat o zajetí prostřednictvím webu s názvem Choču žiť (Chci žít), který štáb provozuje.
 • Šojgu na frontě. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině. V prohlášení zveřejněném na síti Telegram ministerstvo obrany uvedlo, že si Šojgu prohlédl jedno z velitelských stanovišť a od tamního velitele Rustama Muradova si vyslechl zprávu o aktuální situaci a krocích armády. Rusové nazývají invazi na Ukrajinu speciální vojenskou operací.
 • Pozastavení smlouvy START. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. V úterý o tom informovala agentura TASS. O případném obnovení účasti na dohodě, kterou Rusko podepsalo s USA v Praze v roce 2010, může rozhodnout opět prezident, doplnila agentura. Zákon už byl zveřejněn, a nabyl tak účinnosti.
 • Bezpečnostní dohoda s NATO? Severoatlantická aliance by mohla nabídnout Ukrajině bezpečnostní dohodu, která by Kyjevu po konci války s Ruskem zpřístupnila větší množství moderních vojenských technologií. To by mělo přimět Kyjev k zahájení jednání o příměří s Ruskem i v momentě, kdy by ruská armáda byla stále na ukrajinském území. Zkraje týdne o tom informoval deník The Wall Street Journal s odkazem na vyjádření představitelů Německa, Francie a Británie.
 • Zbraně pro Ukrajinu nekončí na černém trhu. Spojené státy nenašly žádné důkazy o tom, že by některé zbraně poskytnuté Ukrajině skončily na černém trhu. Podle agentur Reuters a AFP to uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl během slyšení ve Sněmovně reprezentantů zaměřeném na vojenskou pomoc, již USA poskytují východoevropské zemi, která se už přes rok brání ruské vojenské agresi.
 • Projev kancléře Scholze a návštěva v Bílém domě. Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtečním projevu ve Spolkovém sněmu odmítl v konfliktu na Ukrajině mír nadiktovaný Ruskem. Zdůraznil, že pokud by se Ukrajina přestala bránit, znamenalo by to její konec. Pomoc Kyjevu tak podle kancléře není jen morální povinností, ale také součástí bezpečnostního uspořádání Evropy. Šéf německé vlády rovněž vyzval Čínu, aby nevyzbrojovala Rusko a aby využila svého vlivu v Moskvě k nátlaku na odchod ruských vojáků z Ukrajiny.
 • Americký prezident Biden a německý kancléř Scholz se při sobotním jednání v Bílém domě shodli, že Rusko musí nést, jak dlouho bude zapotřebí, následky za neodůvodněnou invazi Ukrajiny. Uvedl to Bílý dům. Před jednáním Scholz řekl, že je důležité vyslat vzkaz, že spojenci budou dál pokračovat v podpoře Ukrajiny. Německý kancléř je dnes na krátké pracovní návštěvě USA, píše agentura DPA.