Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?

  • Australský miliardář Andrew Forrest založil investiční fond na obnovu válkou poničené Ukrajiny. Doufá, že se v něm sejde nejméně 25 miliard dolarů, v přepočtu 586 miliard korun. Informuje o tom na svém webu BBC. Fond počítá s investicemi do ukrajinské infrastruktury, jako jsou energetické a telekomunikační sítě.
  • Ukrajina ve čtvrtek ráno čelila dalším rozsáhlým útokům ruských vojsk, který cílily na energetickou infrastrukturu a výrobní závody, píší ukrajinská média. Zásahy oznámil jihoukrajinský přístav Oděsa a východoukrajinské Dnipro, kde střely zasáhly industriální zónu. Při nočním ostřelování v Záporožské oblasti zahynuli čtyři lidé. Na jiných místech v zemi zafungovala protivzdušná obrana.
  • Kreml přiznal, že chce útoky na ukrajinskou infrastrukturu donutit prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním, informoval list Ukrajinska pravda, který citoval mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Ten prohlásil, že raketové údery na Ukrajině jsou zaměřeny na takovou infrastrukturu, která „přímo či nepřímo souvisí s jejich vojenským potenciálem“. Nedostatek elektřiny a tepla v mnoha ukrajinských oblastech jsou podle Peskova důsledkem toho, že kyjevské úřady odmítají vyjednávat.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že momentálně je bez elektřiny více než deset milionů Ukrajinců, tedy přibližně čtvrtina populace válčící země.
  • Spojeným státům docházejí vysoce moderní zbraňové systémy a munice, které by mohly dodávat Ukrajině. S odvoláním na americké představitele obeznámené se situací o tom dnes informovala zpravodajská stanice CNN.
  • Nizozemský soud ve čtvrtek v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince, které shledal vinnými ze sestřelení letounu MH17 v létě 2014 a vraždy všech 298 lidí na jeho palubě. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny. Soud také dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.