Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?

  • V pátek ráno začala v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice pseudoreferenda o připojení k Rusku, referenda vyvolali Ruskem dosazení představitelé. Totéž vzápětí vyhlásily úřady v Chersonské a Záporožské oblasti. Jedná se o území okupovaná Ruskem. Západní země výsledky neuznají.
  • V Rusku pokračují protesty proti částečné mobilizaci, zadrženo bylo už téměř 1400 lidí. Ruské protiválečné hnutí Vesna vyzývá k dalším protestům, svolává je na sobotu.
  • Rusové utíkající před částečnou mobilizací nenaleznou azyl v pobaltských státech. Odmítavý postoj zaujal i ministr zahraničí Jan Lipavský, který prohlásil, že tito lidé nesplňují nárok na získání humanitárního víza. Otevřené zůstává Německo, potvrdil na Twitteru německý ministr spravedlnosti.
  • Rusko od začátku války způsobilo Ukrajině škody v přepočtu za 25 bilionů korun. Uvedl to ve středu ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Oleh Ustenko. Jedná se tak o pětinásobek ročního HDP Ukrajiny.
  • Podle Institutu pro studium války (ISW) mobilizace v Rusku „nevytvoří významnou použitelnou ruskou bojovou sílu po dobu několika měsíců“, protože bude trvat dlouho, než se špatně vycvičení ruští záložníci uvedou do válečné pohotovosti. Ve zprávě institut mimo jiné uvádí, že není jasné, zda se tímto odvodem podaří vyrovnat ruské ztráty.
  • Polsko nechalo do všech okresů v zemi rozvézt tablety jodidu draselného pro případ jaderné havárie. Ve čtvrtek o tom informoval náměstek ministra vnitra Blažej Pobožy. Dodal, že v tuto chvíli ale žádné nebezpečí nehrozí.