Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Proruští vůdci Záporožské oblasti, Luhanské lidové republiky a Chersonské oblasti ve středu oficiálně požádali Vladimira Putina o připojení oblastí k Rusku. S ním podle nich obyvatelé ukrajinských oblastí vzhledem k výsledkům hlasování souhlasí. Ukrajina i Západ hlasování odmítají.
- Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako akt mezinárodního terorismu. Evropští představitelé se domnívají, že za poškození mohou úmyslné útoky, Moskvu nicméně přímo neobvinili. Zdroj z britského ministerstva obrany podle britského deníku The Times ale spekuluje o ruské sabotáži. Podle Dánska bude místo za účelem odhalení příčiny havárie možné prozkoumat nejdříve za týden.
- Už tři turecké státní banky přestaly používat ruský platební systém Mir, informovala turecká televize NTV. Rusům v zahraničí se tak dál zužují možnosti placení kartou.
- Region Severní Osetie, přes který vede jediná pozemní cesta k hraničnímu přechodu s Gruzií v oblasti Kavkazu, omezil vjezd automobilů na své území. Důvodem jsou dlouhé fronty, které tvoří Rusové prchající ze země před mobilizací. Informovala o tom agentura AFP.
- Spojené státy budou podle agentury Reuters v nejbližších dnech informovat o další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě dvaceti osmi miliard korun. Od začátku války Ukrajině Spojené státy přitom poskytly přes 385 miliard korun.