Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Ukrajina zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu na jihu země. Podle mluvčí jižního vojenského okruhu míří útoky více směry a jejich cílem je osvobodit okupovaná území. Poslední zprávy mluví o prolomení první ruské obranné linie před okupovaným Chersonem. Boje jsou hlášeny zhruba na stokilometrovém úseku jižní fronty. Masivní vojenskou operaci umožnily velké dodávky moderních zbraní ze Západu.
- Evropské sankce proti Rusku se už v Česku dotkly tří lidí a 18 právnických osob. Uvedl tak server Seznam Zprávy s odkazem na Finanční analytický úřad. Hodnota zablokovaného majetku je minimálně deset miliard korun.
- Bezmála 600 milionů korun už zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna za péči o ukrajinské uprchlíky v období od března do konce června. Čerpalo ji asi 104 600 lidí. Stát hradí pojistné až 150 dní po získání víza.
- Ruská ekonomika v letošním roce klesne o méně než tři procenta, tedy mnohem mírněji, než se očekávalo. Předpověděl to první místopředseda ruské vlády Andrej Bělousov. Letošní inflace v Rusku bude podle něj rovněž nižší, než se předpokládalo.
- Do Záporožské jaderné elektrárny mají v příštích dnech přijet inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Pod vedením jejího generálního ředitele Rafaela Grossiho mají vyhodnotit poškození objektu, podmínky práce pro ukrajinský personál, který pracuje pod dohledem agresorů, a funkčnost bezpečnostních systémů. Mezinárodní tým by měl rovněž provést naléhavá ochranná opatření. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil misi za nezbytnou a ruská strana jí hodlá zajistit bezpečnost.
- Ruskem dosazená správa ukrajinského města Enerhodar obvinila ukrajinské vojáky z dalšího ostřelování okupované Záporožské jaderné elektrárny. Informovala o tom agentura TASS, podle které dvě střely explodovaly nedaleko skladu vyhořelého paliva. Kyjev dlouhodobě tvrdí, že za útoky na zařízení stojí ruská armáda.
- Evropská unie kvůli ohrožení Záporožské jaderné elektrárny daruje Ukrajině pět milionů jodových tablet, které v případě úniku radiace slouží k ochraně zdraví obyvatel. V úterý o tom informovala Evropská komise. Dodání tablet z unijních rezerv na Ukrajinu zajistí Německo, dalšího půl milionu tablet pošle Rakousko.
- Tisíce lidí prchajících z Ruskem kontrolovaných regionů na jihu Ukrajiny přicházejí do města nedaleko největší evropské jaderné elektrárny. Dělají tak navzdory obavám z možné radiace. Pro mnohé z nich je ostřelování jejich měst naléhavějším nebezpečím.
- Rusko se snaží zabránit evropským zemím, aby před nadcházející zimou naplnily své zásobníky plynu. Na konferenci v norském Stavangeru to skrze video uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro energii Fatiha Birola zároveň Rusko v nadcházejících měsících zvýší spalování nahromaděného plynu, který by byl za jiných okolností vyvážen.
- Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka Rusko po oznámené odstávce dodávky plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1 již neobnoví. Ruský plynárenský gigant Gazprom dříve oznámil, že přeruší dodávky tímto plynovodem od středy na tři dny. Zdůvodnil to nutnými údržbovými pracemi.
- Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že provozu plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou ruského plynu do Evropy, brání pouze západní sankce a s nimi spojené technologické problémy.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom od úterý snižuje dodávky plynu francouzské společnosti Engie. Důvodem jsou neshody mezi oběma stranami ohledně uplatňování některých kontraktů. Oznámila to francouzská firma, která je hlavním dodavatelem plynu ve Francii a stát v ní vlastní podíl téměř 24 procent. Zpráva přispívá k obavám o energetické dodávky. Engie však uvedla, že má zajištěné objemy potřebné ke splnění svých závazků vůči zákazníkům i pro vlastní potřebu.
- Ukrajinský zemědělský vývoz by v říjnu díky postupnému znovuotevírání přístavů mohl stoupnout na šest až 6,5 milionu tun. Jednalo by se o dvojnásobek oproti červenci. V pondělí tak uvedl ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj.