skip to main content
Byznys

Válka o miliardy u Komárkových: dcera Jitka vede u soudu nad otcem 1:0

Reklama

Válka o bohumínskou společnost Bonatrans (a její miliardové zisky) nabírá na obrátkách. Lichtenštejnský Nejvyšší soud by podle informací Forbesu měl tento měsíc projednávat odvolání Karla Komárka staršího, který v několika žalobách napadl změny v majetkové struktuře Bonatransu – a u obou lichtenštejnských soudů nižší instance prohrál.

Otec třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka mladšího se přitom o firmu, která je s obratem 7,7 miliardy korun největším výrobcem železničních dvojkolí v Evropě, nesoudí jen tak s někým. Z podvodu totiž viní vlastní dceru Jitku Cechlovou Komárkovou, se kterou kvůli tomu nepromluvil už přes pět let, přestože spolu dodnes bydlí ve stejné luxusní vile ve Velkých Popovicích.

Spor, který znovu rozdělil jednu z nejvlivnějších podnikatelských rodin v Česku, se táhne od roku 2010, kdy se po neshodách otce a syna Komárkových rozdělila skupina KKCG a strojírenská část v čele s Bonatransem připadla Komárkovi staršímu, jeho bratru Františkovi a dceři Jitce.

Ta pak podle Komárka zneužila jeho důvěry a ve spolupráci se svým tehdy nastávajícím manželem a někdejším elitním daňovým poradcem White & Case Alešem Cechlem ho o dva roky později připravila o vliv a kontrolu nad Bonatransem, který potichu (a údajně bez otcova vědomí) vyvedla do dvou lichtenštejnských nadací, jež dnes ovládá ona sama.


Kdo je kdo

JITKA CECHLOVÁ KOMÁRKOVÁ (46)

Hned po střední škole začala pracovat v KKCG jako hlavní účetní. Když se skupina v roce 2010 rozpadla, přidala se na stranu svého otce. Dnes je jedinou ženou v našem žebříčku nejbohatších Čechů, s jměním 8,2 miliardy korun ji řadíme na 22. místo.


„Chování a jednání Jitky vůči vlastnímu otci je pro mě největším životním zklamáním. Nikdy bych nevěřil, že je něco takového schopná udělat. Zneužila moji důvěru tím nejpodlejším způsobem,“ říkal už dříve pro Forbes Komárek starší. Sama Komárková žádost o rozhovor odmítla, o něco sdílnější byl jen její manžel Aleš Cechel.

„Nikdy se neudělalo nic proti jeho vůli, je to naprostý nesmysl, pan Komárek zcela jistě dobře věděl, co podepisuje,“ tvrdí na Komárkovu adresu.

Komárkové, která je jedinou ženou na našem seznamu nejbohatších Čechů, se přitom povedlo podvést nejen svého otce, ale i bratra Karla, který byl spolu se svými čtyřmi dětmi po rozdělení KKCG uveden jako beneficient zisků u jedné ze tří původních lichtenštejnských nadací, jež měly Bonatrans ovládat. Je proto pravděpodobné, že do soudních sporů v Lichtenštejnsku se teď ve druhém sledu zapojí i on, a válka o Bonatrans tak ještě přitvrdí a nabere na intenzitě.

Reklama

Příběh o tom, jak se Jitce povedlo převézt otce i bratra a kde končí zisky Bonatransu, měl navždy zůstat za zdmi rodinného sídla. Komárková s novináři nikdy nepromluvila a špinavé prádlo už na veřejnosti nechtějí prát ani otec se synem. Na světlo ho tak nakonec pomohla vynést až jedna náhoda.

Konkrétně únik dat z offshorové advokátní kanceláře Appleby se sídlem na Bermudách, kterou si Komárková najala v roce 2013. K její smůle se shodou okolností právě Appleby zkraje roku zapletlo do aféry Paradise Papers, která nečekaně odkryla i její pečlivě střežené tajemství.Mezi uniklými dokumenty, které zmiňují Komárkovou a které Forbes s pomocí Českého centra pro investigativní žurnalistiku získal, jsou desítky dokumentů včetně e-mailové komunikace, osobních dokladů, nákresů dosud nejasné majetkové struktury Bonatransu nebo výpisů z bankovních účtů.

Na jejich pozadí jde dobře popsat, jak se Komárkové pomocí neprůhledného propletence firem v zahraničí daří legálně vyvádět dividendy z Bonatransu bez zdanění, ale hlavně poprvé rozkrýt jeden z nejzajímavějších sporů v českém byznysu, který teď probíhá u soudů v Lichtenštejnsku.

Co přesně se odehrálo kolem Bonatransu a uvnitř rodiny Komárkových, se dozvíte ve velké story v červnovém Forbesu, který je k dostání ve všech dobrých trafikách. 

Koupit nový Forbes »

Reklama
Reklama