Představte si situaci, že během čekání na zelenou na semaforech vedle vás pomalu zastaví futuristicky vzhlížející vůz v lecčems připomínající styl formule 1. To přesně je vize britského výrobce vozů Aston Martin, který se spojil s Red Bullem a společně nyní vyvíjejí auto určené pro běžné silnice, které ale v sobě bude mít to nejlepší ze závodních okruhů.

Čtěte také: Vůně dubu. Aston Martin se v Londýně pyšní podlahou z karlštejnské truhlárny

Model hypervozu Valkyrie, který byl do března skryt pod kódovým označením AM-RB 001 a má jít do oficiálního prodeje až v roce 2019, bude vyráběn klientovi přímo na míru. Jeden příklad za všechny – sedadlo řidiče bude v podstatě dokonalým odlitkem jeho těla.

[gss ids=“44623,44620,44621,44622,44624″]

K výrobě sedadla bude využita technologie 3D skenování, což ve výsledku každého řidiče či řidičku bude nutit k tomu, aby si udržovali svou postavu bez výraznějších změn.

Valkýry jsou podle severské mytologie nadpřirozené bytosti-dívky, které se vyznačují krásou, ale zároveň jsou velmi nebezpečné. A tento duch se prolíná i do nového modelu Aston Martin.

„Jde o silniční vůz, ale bavíme se tu o extrémně výkonném autě,“ řekl pro CNBC prezident Aston Martin pro asijskopacifický region Patrik Nilsson. Z jeho vyjádření je jasné, že Valkyrie má být vůz bez kompromisů.

„Nezaměřujeme se na co nejvyšší rychlost. Zajímá nás, jak dynamické dokáže auto být. Je to stejné jako ve formuli 1, kde vítězné auto je právě to, které nejlépe brzdí, nejlépe řeže zatáčky a nejlépe zrychluje. Není to nezbytně formule, která dosahuje nejvyšší rychlosti,“ dodal Nilsson.

Představení studie nového hypervozu Valkyrie:

Valkyrie je pro Aston Martin součástí dlouhodobého plánu táhnout růst společnosti skrz speciální, vysoce technologické modely, které chce automobilka ročně představovat dva.

„Kontinuálně pozorujeme, že zájem o podobné speciální modely je velmi vysoký,“ řekl Nilsson. „A jsou opečovávány a slouží jako sběratelské kousky, což je také nedílnou součástí našeho plánu.“