Hvězda formule 1, která vystoupila ze stínu Lewise Hamiltona. Tak by se dal stručně představit třiatřicetiletý rodák z Finska Valtteri Bottas, který je v současnosti jezdcem číslo jedna týmu Alfa Romeo F1.

A právě tento muž slovenskému Forbesu poskytl rozhovor a rozpovídal se o životě jezdce formule 1, odchodu z týmu Mercedesu i o soukromém životě.

Vedle Hamiltona vyhořel

Od roku 2017 až do konce sezony 2021 jezdil Valtteri Bottas za tým Mercedes-AMG Petronas, kde se mu podařilo umístit se osmapadesátkrát na stupních vítězů, vyhrál deset závodů a čtyřikrát skončil v první trojici celého šampionátu.

Navzdory velkému úsilí a důkladné přípravě byl ale jeho týmový kolega Lewis Hamilton téměř vždy o krok napřed. A tak se Bottas dostal do krize a chtěl pověsit závodní kombinézu na hřebík.

Potkat jezdce F1 na čerpací stanici ve slovenském Šamoríně není každodenní záležitost. Foto: SITA/Branislav Bibel

„Rok 2018 byl jedním z nejtěžších okamžiků v celé mé kariéře. Příliš jsem na sebe tlačil, abych byl co nejlepší, a proto bylo o to těžší přijmout výsledky, které se navzdory dřině dostavovaly. Naštěstí jsem se vzchopil a vytrval. Neustále jsem se motivoval, byl to jediný způsob, jak to zvládnout,“ říká pilot Bottas.

Finský závodník však dodává, že navzdory stínu, který na něj Hamilton vrhl, vychází se svým bývalým stájovým kolegou velmi dobře. Je prý jedním z mála jezdců F1, kterého může nazývat přítelem i v boxech.

Nepochopitelný přestup?

Přestože se Valtteri Bottas stal v letošním roce jedničkou týmu Alfa Romeo, jeho přestup byl pro mnoho jeho fanoušků nepříjemným překvapením. Zatímco Mercedes je totiž v šampionátu na předních místech, Alfa Romeo se zatím mezi špičku nepočítá.

„Je těžké srovnávat oba týmy, protože je mezi nimi několik rozdílů. V současné době nebojujeme o vítězství. Když se na to podívám realisticky, tak ani o tituly. Je pravda, že se cítím úplně jinak, citelně méně pod tlakem, ale to neznamená, že bych byl méně motivovaný. Je to přesně naopak,“ dodal.

Vyzdvihl také další pozitiva nové stáje. „Vážím si toho, jak moc cítím jejich podporu. Vždycky mě povzbuzují, abych ze sebe vydal ještě víc, abych dosáhl lepších výsledků nejen na trati, ale také při vývoji formule pro příští sezonu.“

Ze života jezdce F1

Stejně jako ostatní sportovci, ani ti za volantem nesmí podcenit přípravu. „Rád jezdím na kole v přírodě i v ulicích. Je to pro mě skvělý fyzický trénink a také součást přípravy na závod. Kromě toho je moje partnerka profesionální cyklistka, takže s ní musím držet krok,“ říká Bottas s úsměvem.

A jak vypadá jeho oficiální fyzická příprava? O Bottase se již několik let stará fyzioterapeut a trenér Antti Vierula. „Sestavuje mně tréninky a stará se o můj jídelníček, který mám šitý na míru. Nerad se omezuju v jídle, takže musím trénovat více než jen na dráze,“ prozradil Bottas.

Valtteri Bottas byl na Slovensku na pozvání čerpací stanice ORLEN Benzina, jejíž mateřská skupina je součástí týmu Alfa Romeo F1 ORLEN. Foto: archiv Forbes Slovakia

Svou linii si však musí hlídat nejen z estetických důvodů, dbá na ni i kvůli přísným hmotnostním limitům Mezinárodní automobilové federace (FIA). Dodává však, že i samotné závodění s hubnutím pořádně pomáhá. „V kombinézách se neuvěřitelně potíme, takže za pár hodin můžeme opravdu shodit několik kilo.“

Jasná mysl a žádný strach

Valtteri se připravuje nejen fyzicky, ale také psychicky. Říká, že ho mnohokrát zachránila sebemotivace. „Před závodem se vždycky snažím soustředit na sebe. Nikoho a ničeho si nevšímám, jak se říká, nechávám ostatní věci plavat. A to mi pomáhá, soustředit se pouze na sebe a na závod,“ poznamenal.

Fin však přiznal, že bez pomoci odborníka se nedokáže psychicky uvolnit naplno. „Pomáhá mi fyzioterapeut Antti Vierula. Práce jezdce F1 je náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce. A myslím, že rozdíly na dráze se projevují zejména právě v mentální přípravě.“

A přestože říká, že skutečně se bojí jen hadů, přiznává, že ve formuli čelí před každým závodem obavám. „Lhal bych, kdybych řekl, že nemám žádný strach, koneckonců jsem taky jen člověk. Ale snažím se to překonat právě tím, že se soustředím na sebe.“

Když mu spadne helma…

Bottas zná pojem volný čas pouze mimo sezonu. A když už takové chvíle přijdou, nejraději si je prý užívá se svými blízkými. „Rád odpočívám s rodinou a přáteli, pokud mohu, ve Finsku nebo v Austrálii. Mimochodem, tuto zemi opravdu obdivuji. Miluji, když mohu poznávat nová města, kulturu a zároveň trávit čas v přírodě.“

Pokud zrovna nesedí ve své formuli, věnuje se obchodu. Protože je Fin, asi byste čekali, že bude milovat vodku. Ale on si raději vychutná dobré vychlazené pivo a gin. Je dokonce generálním ředitelem značky Oath Gin.

„Mám docela rád gin, což mě přivedlo k vytvoření vlastní značky. Velmi mě zajímá samotný proces výroby, je to něco jako umění. Proto jsem také začal podnikat. Pokud se ptáte na mé budoucí plány, zatím neplánuji začít s ničím dalším. Ale jak se říká, člověk nikdy neví!“ dodal.

Vizionář současnosti

A jaké jsou další plány Valtteriho Bottase? Těžko říct. Jak v rozhovoru přiznal, není zrovna vizionář s talentem pro dlouhodobé plánování a raději se dívá jen do blízké budoucnosti.

„Moje plány jsou jasné. Během volna se budu věnovat rodině a přátelům. Po tak dlouhé sezoně se musím soustředit na sebe a svůj odpočinek. Pak se ale plánuji vrátit na trať v plné síle v sezoně 2023/24. A mým cílem je i můj sen – stát se šampionem F1,“ dodal na závěr rozhovoru.