Ve zlínské dílně značky bot Vasky vyrobí denně 200 kusů roušek. Její dvaadvacetiletý majitel a letošní EY Začínající podnikatel roku Václav Staněk se rozhodl využít svých šiček a vedle bot, díky kterým se mimo jiné dostal do našeho žebříčku 30 pod 30, od včerejška šije roušky pro zlínskou Baťovu nemocnici. Vasky se přes LinkedIn spojily například také s Martinem Hoškem z projektu Maappi, který přiložil ruku k dílu zase svými látkami.
„Věděli jsme, že jde do tuhého, když se nám ozvali zástupci Baťovy nemocnice a svěřili se nám, že v nemocnici roušky chybí a jedna rouška na lékaře nestačí. Když se pak v pondělí vyhlásila karanténa a spustila se kampaň #RouškyVšem, rozhodli jsme se, že začneme šít,“ popisuje Staněk, který šije roušky na vlastní náklady a prozatím na výrobu vyhradil 100 tisíc korun. To zahrnuje mzdy i část materiálu, například bavlněnou lemovku.
V březnovém Forbesu Staněk mluví o svých velkých plánech, o tom, jak si do dvou let přeje stejně jako Baťa vyrábět 240 tisíc párů a expandovat do zahraničí. V současné situaci ale musel Staněk a jeho firma zavřít všechny čtyři kamenné obchody, dováží boty přímo domů, prodloužil dobu vrácení zboží na 30 dnů a ze svých 10 šiček tři zaměstnal právě výrobou roušek.
Zlínské divadlo, které roušky šije také, dalo Vaskám tip na FB platformu Roušky pro Zlínsko, díky které sehnaly první látky. Kromě jednotlivců a Baťovy zlínské nemocnice na ně včera vyskočil post na LinkedInu Martina Hoška. Ten se svou manželkou a synem Matějem stojí za projektem Maappi, v jehož rámci malují a tisknou na látky trasy metra.
Z těch vyrábějí například trika a chtějí jimi zvýšit povědomí o autismu. V příspěvku Hošek psal, že dává k dispozici staré látky, a protože včera ještě neměly Vasky dostatek materiálu, okamžitě se dohodli.
„Dnes ráno jsme látku v Praze vyzvedli a s Martinem jsme se domluvili, že roušky rozdělíme mezi záchranáře, řidiče MHD a autisty v Praze a okolí,“ popisuje Vašek Staněk, který z 30 metrů dlouhé a 1,5 metru široké látky ušije zhruba 250 roušek. Ty by do Prahy měly dorazit pravděpodobně v pátek.
Toto je zatím jediná zásilka, kterou Vasky plánují posílat mimo Zlín, primárně soustřeďují svou výrobu pořád na zlínskou nemocnici. Protože mají díky své výzvě v současné chvíli více látek, než dokáže zlínská dílna zpracovat, zajistil Staněk na dnešní den také dílnu ve Štramberku. V ní se vyrábí značka spodního prádla Paon, kterou Staněk spoluvlastní.
Dnes se tak ve zlínské i štramberské dílně vyrobilo kolem 600 kusů roušek. Od zítřka se bude výroba soustřeďovat zase pouze na zlínskou dílnu, kde Vasky plánují roušky šít tento i příští týden. S dílnou ve Štramberku zatím jednají o možném prodloužení a uvolnění výroby.
„Včera jsme teprve vychytávali postup, na jednu roušku potřebujeme přibližně 10 minut, kdy šijeme dvouvrstvé roušky, do kterých se dá vložit filtr,“ vysvětluje Staněk, jehož tři šičky místo celkem 20 svršků na boty ušijí 200 roušek.
„Máme
zkušené šičky, máme stroje, na kterých lze roušky šít. V
nemocnicích je podstav a lidé se chtějí chránit a situace je
vážná. Nebylo pochyb o tom, že se do toho musíme obout a pomoci
tam, kde je potřeba,“ uzavírá Staněk.