Přišlo to náhle. Čtyřnásobný mistr republiky v běhu na osm set metrů Václav Staněk byl zrovna na atletickém soustředění v italském Melagu, když mu lékaři oznámili: Máš těžkou cukrovku. Deset dní ležel v nemocnici a vyrovnával se s tím, že už si nikdy znovu nezazávodí. Do letargie ale neupadl, naopak svou energii investoval novým směrem – do obuvi Vasky, se kterou teď míří do první kamenné prodejny.

Čtěte také: Býval elitním sportovcem, teď dalším radí, jak neprohýřit vydělané miliony

„Už od patnácti jsem chtěl podnikat a tím, že rodiče vlastní obuvnictví, jsem logicky začal u bot,“ vysvětluje student čtvrtého ročníku zlínského gymnázia, kterého zdravotní komplikace přiměly změnit životní styl. „Vyhrával jsem mistrovství a říkal jsem si, že můžu úplně všechno. No a najednou vám řeknou, že se sportem musíte skončit,“ vzpomíná Staněk na těžké období před několika měsíci, kdy se rozhodl, že se bude naplno věnovat ševcovině po vzoru svého otce.

101

Nejprve ale musel tátu o svém nápadu přesvědčit. „Ze začátku byl proti, protože jsem neměl promyšlený byznys model. Ale návrhy se mu líbily, a tak jsem se nakonec pustil do výroby,“ říká devatenáctiletý syn zlínského obuvníka Vladislava Staňka, jenž sám už 16 let vlastní továrnu na výrobu strojové pracovní obuvi Flexiko, která hospodaří s obratem v řádech nižších desítek milionů korun a která momentálně zaměstnává 15 lidí.

Čtěte také: O botách z ruského pstruha a ševci, který u staré singrovky živí tradici

V zimě 2015 představil svou první kolekci „farmářek“ z různě barevné hovězí kůže z Otrokovic a o půl roku později s ní už slavil úspěchy. Podařilo se mu totiž vyhrát soutěž Rozjezdy pro mladé podnikatele a tím i cenu v hodnotě sedm set tisíc korun, které následně investoval do rozvoje společnosti.

v1

Na nic si od rodičů nepůjčil a vše platil ze své kapsy. Nebýt ale výhry v podnikatelské soutěži a možnosti výroby bot v otcově firmě, zřejmě by se mu nepodařil tak rychlý rozjezd.

Čtěte také: Od indiánů k botám pro elitu. Příběh ševce Martina Lawarta

„Čím dál tím častěji potkávám kolemjdoucí ve Zlíně nosit mé boty,“ usměje se mladý byznysmen, jehož tým každý měsíc ušije na zakázku kolem 150 párů bot inspirovaných pracovní a bowlingovou obuví a taky klasickými pionýrkami. Zákazníci si na ně ale musí počkat, po objednávce zhruba 14 dní. Z ekonomických důvodů totiž nemá Staněk žádné skladem.

6

Všechny jsou šité ručně v rodinné továrně ve Lhotě nedaleko zlínské části města Malenovice. Dopoledne se zaměstnanci otcovy firmy věnují strojové výrobě pracovních bot Flexiko, odpoledne zase ručně šitým botám pod značkou Vasky.

„Jednou bych rád převzal otcovu firmu a zatím to vypadá celkem slibně. Je těžké udržet strojovou výrobu pracovních bot Flexiko v konkurenci levného dovozu,“ vysvětluje zlínský rodák důvod, proč chtěl prosadit vývoj vlastních modelů. „V momentě, kdy zakázky Vasky přerostou Flexiko, budeme přemýšlet o spojení obou podniků,“ dodá maturant, kterého čeká ještě studium na vysoké škole.

7

To mu ale nebrání v podnikání. Na počest Tomáše Bati chce třeba vytvořit limitovanou kolekci s nižší cenou, tak jako kdysi slavný zlínský rodák, když chtěl zlikvidovat konkurenci. Dnes si ale Vasky můžete na e-shopu nadesignovat podle vašeho stylu, a navíc si do nich můžete nechat vytisknout třeba monogram.

Václav Staněk sice u oválu a běhu nezůstal, zato vybudoval úspěšný obuvnický byznys, se kterým teď míří do první kamenné prodejny, do pražského Vnitroblocku. Sám už ale asi tuší, že tahle cesta je teprve na začátku a že cíl bude dál než těch 800 metrů, na kterých kdysi tolik exceloval.

Foto: Lucie Urban