skip to main content

Kajaky místo šlapadel aneb Vodní svět Vávry Hradilka na pražské náplavce

Náš rozhovor probíhal před Velikonoci, kdy rtuť teploměru atakovala 25 stupňů Celsia. Focení pak o týden později, to zase Česko zasypal sníh. A proto letní pohodu vybízející k drinku u vody z fotek nečekejte.

Naopak, Vávra Hradilek na nich na pražské náplavce zádumčivě kouká na zatím prázdné židle svého Kayak Beach Baru, který se co nevidět chystá odstartovat svou druhou sezonu. Místo hlasitého ruchu zákazníků tu ale zatím duje jen vítr.

Čtěte také: Bajkazyl, cyklistická pohotovost, která městu vrací divokost a svobodu

„Nikdy jsem nechtěl bar, chtěl jsem hlavně místo, kde bychom lidem umožnili vyzkoušet si kajak nebo paddleboard,“ začíná vzpomínat Vávra na prvopočátky celého nápadu. To se povedlo, jen u pádlování ale neskončilo.

Reklama
kjk33
Foto: Jan Rasch

Dnes na pontonu vznášejícím se díky 280 plovákům na hladině řeky najdete kromě půjčovny kajaků a paddleboardů taky bar s občerstvením a nepřehlédnutelným prvkem je i písečná plocha beachvolejbalového hřiště.

V zimě na pontonu dokonce vyrostla sauna, v plánu pro letošní sezonu je pak i kondiční pádlování nebo rekreační plavby s průvodcem.

To vše si můžete užít přímo v centru Prahy v místě, které tím získává nový sportovní rozměr.

Vávra přitom inspiraci našel v dánské Kodani. „Byl jsem tam na konferenci Mezinárodní kanoistické federace a v mezičase se šel projít na tamní nábřeží. Narazil jsem na místní kajak bar, který měl hodně příjemnou atmosféru. A shodou okolností jsem se dal do řeči s majitelem,“ říká a hned dodává, že podobné místo mu v Praze chybělo.

„V centru jsou sice šlapací lodičky, ale ty mě tolik neberou,“ usmívá se modrooký sportovec.

kjk897
Vávra Hradilek na volejbalovém hřišti na pontonu Kayak Beach Baru. Foto: Jan Rasch
Reklama

V Česku se pak o podobném projektu začal bavit se svým dlouholetým známým Martinem Kráčalíkem, společně navázali spolupráci s Beachklubem Ládví a tím byly de facto položeny základní kameny nového odpočinkového místa v české metropoli. Vávra je přitom jeho polovičním vlastníkem a je také hlavní tváří baru.

Loňská sezona byla pro Kayak Beach Bar s kapacitou 140 lidí pilotní a navzdory původním představám se návštěvníkům otevřel až v průběhu sezony na konci června.

Podívejte se, jak to vypadala loni v létě v Kayak Beach Baru:

„Tak třeba ponton je v lecčems unikátní. Vše jsme totiž naprojektovali na původní, který tu stál. Jenže jsme pak zjistili, že je ve zbídačeném stavu,“ vysvětluje jeden z důvodů časového skluzu. Museli jej totiž nechat znovu vyrobit a po vodě dopravit k Rašínovu nábřeží.

Počáteční investice na zprovoznění baru tedy nebyly malé, Vávra Hradilek je ale při dotazu na finanční stránku věci skoupý na slovo, přesné hodnoty od něj nezískáte. „Na náplavce je tvrdý konkurenční boj,“ zdůvodňuje.

I tak je na něm ale vidět spokojenost. Loňská „neúplná“ sezona dopadla více než dobře, provozně je bar v zisku. „Pokud i o následující sezony půjde vše jako doposud, tak se o návratnost vůbec nebojím,“ neskrývá optimismus, což dokazuje i chuť k rozvoji projektu.

kjk334
Foto: Jan Rasch

„Už v zimě jsme rozjeli i pilotní zimní provoz. Zastřešili jsme část baru a na terase jsme udělali saunu. Zavádíme kondiční pádlování s instruktorem pro lidi s jakýmikoliv zkušenostmi, rozjíždíme i skupinové prohlídky Prahy z kajaku,“ vypočítává těsně předtím, než jej tréninkové povinnosti opět vyženou do divokých vod. Závodní sezona se totiž rozjela naplno.

To ale neznamená, že Vávra bude zavřený jen v propustích slalomových kanálů. Nemusíte mít totiž ani tolik štěstí, abyste jej spatřili přímo na pontonu Kayak Beach Baru. Nebo spíše na vlnách někde poblíž.


 

Reklama
Reklama