K snídani měl kakao, chleba s máslem a… med. Pak, to aby nemusel obléknout bundu a čepici a utíkat k úlům na konci zahrady, v tabletu otevřel svou aplikaci BeeSpy a řešil… med. Tomáš Nezval toho umí hodně: je to letecký modelář, vyvíjel paintballovou střelnici a v práci se zabývá lokalizačními systémy, které sledují třeba horníky v dolech. A teď technologie implementuje i do svého nejnovějšího koníčku – jeho startup „špehuje“ včely.

Vlastně na těch úlech není nic, čím by se výrazně odlišovaly od ostatních. Klasické domečky stlučené z laťek natřené v zářivých barvách, aby včely trefily ten svůj, a uvnitř plástve. Teď, v zimním období je tady, v zahradním přístřešku v Plumlově u Prostějova klid, ale něco se tu přesto děje. Blikají tu displeje miniaturních počítačů, které sbírají a odesílají data o tom, co se děje uvnitř.

vaha

To vše je onen špion, kterého Nezval víc než rok vyvíjí a který má progresivně smýšlejícím včelařům usnadnit práci. Nic tajného na něm ale není -jde o kovovou konstrukci, na které úl stojí a ze které čouhají svazky kabelů. „Starší generace se obměňuje a ti mladší by mohli uvítat moderní sledování včel. U nich anebo ve větších chovech vidím největší potenciál,“ říká 29letý inženýr a u toho odkrývá víko jednoho z úlů, pod nímž se teď v mrazu včely tetelí ve shlucích, aby držely teplo. „Lidé se mé váhy nemusí bát, je to pomocník.“

Jedna váží 18 kilo a stojí od pěti do osmi tisíc podle vybavení, které si zákazníci volitelně dokupují. Může se to zdát hodně, zvlášť v Česku, kde se produkuje jeden z nejlevnějších medů v Evropě, takže včelaři si sotva vydělají na provoz úlů. „Ale když se správně použije, je přínosná. Má se zaplatit a ještě vydělat,“ tvrdí konstruktér.

Čtěte také: Bibimbap, manukový med, žakie aneb Jídelní trendy podle Googlu

Uvažovat o ní začal loni. Tehdy ho otec přítelkyně prosil o pomoc u jeho včelínu, kde shromažďuje padesátku včelstev. „Ale já mám z bodavého hmyzu strach, proto jsem jen tak nakukoval, na sobě takový ten skafandr. Ale pak jsem najednou dostal do ruky rám se včelami a strnul jsem,“ vzpomíná. Teprve postupem času zjišťoval, že cílem včel není pobodat a zabít se, že agresivita vychází jen z obrany.

A sladké hobby se mu zalíbilo natolik, že si pořídil tři vlastní úly. A že prošel Fakultou elektrotechniky na Vysokém učení technickém v Brně, nad velmi tradiční disciplínou začal hned na začátku přemýšlet jinak. Úplně prvním krokem byl ale průzkum trhu, aby nedělal díru do světa s něčím, co už dávno existuje. Zjistil, že dvě podobné váhy existují na Slovensku, jedna i v Česku, ale jejich princip je jiný.

dsc_5367u

Tomáš Nezval

„To já jsem chtěl něco, co by šlo sledovat i přes telefon, odkudkoliv, a hlavně jsem chtěl váhu dostupnější, aby se dala šířit masově,“ říká Nezval. Doma si narýsoval podstavu, nechal si ji u subdodavatele vyřezat, naohýbat a pozinkovat, pak vymyslel „mozek“ celé váhy, plošný spoj dodala další externí firma, a on následně doma celého špiona zkompletoval, naprogramoval a už rok prověřuje jeho funkčnost. „Ještě tuto zimu a pak bych se chtěl pořádně rozjet.“

Základní funkcí BeeSpy je vážení úlů – přes léto kvůli kontrole snůšky, takže při použití vah v různých lokalitách lze odhalit tu aktuálně nejplodnější a s včelstvy pak kočovat; teď přes zimu zase kvůli kontrole úbytku zásob (do vody se rozpouští cukr krystal), aby včely před nejdůležitějším obdobím roku – jarem nezeslábly. „Teď vidím, že mají skoro 12,5 kilo zásob,“ čte Nezval ze svého tabletu.

Čtěte také: Aplikace, která chce odlepit děti od internetu

Těch pár desítek metrů přes zahradu kvůli obhlídce by zvládl klidně několikrát za den, ale jeho rodina měla včelstva i dvacet kilometrů daleko a tehdy už se technologie vážně vyplácela. „Je to možná hezká projížďka, ale zbytečná,“ ví Nezval a nabízí dvě alternativy napojení: buď přes wi-fi, pokud je domácí router v dosahu, nebo přes mobilní telefon, což je tvůrcem preferovaná varianta. Ta je sice o něco dražší, zato ta spolehlivější, protože k ní stačí jen 12voltový zdroj (třeba přes solární panel, který Nezval taky dodává) a „apka“.

Prozatím do svého projektu investoval zhruba sto tisíc, vyrobil deset vah a naplnil tím plán prvního roku svého podnikání. Polovina přístrojů je v rodině a pro vlastní testování, druhá polovina u zákazníků, aby váhy prošly skutečným zacházením. A na jaře se to má celé rozjet do větších obrátek a třeba i do zahraničí.

„Ideální by bylo zaujmout výrobce úlů, kteří by byli schopni integrovat váhu do úlu, a já bych pro ně dodával elektroniku a aplikace,“ sní Nezval. Protože pak by jeho včelí špion mohl špehovat včely třeba na celém světě.