Ceny pohonných hmot v Polsku jsou momentálně jedny z nejnižších v celé Evropě. Průměrná cena za litr benzinu se pohybuje v přepočtu okolo 32 korun, na stejné hodnotě se pohybuje i cena za litr nafty.

Oproti Česku jsou ceny pohonných hmot drasticky nižší. V Polsku se tak dá natankovat litr benzinu průměrně o 8,43 koruny levněji než na tuzemském území, v případě nafty rozdíl činí 8,34 koruny. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnila Evropská komise.

Kontrast mezi cenami paliv obou zemí je zcela mimořádný a v novodobé historii dost možná i nejvyšší.

Za vším stojí tlak vládních politiků na státem kontrolovaný podnik Orlen, aby držel cenu pohonných hmot nízko a zvyšoval tak šance na jejich volební úspěch.

Nízké marže však odrazují zahraniční dodavatele pohonných hmot, a země je tak odkázána více na své domácí zdroje.

Proto se v Polsku šíří panika z nedostatku paliv, zejména potom nafty. Řada čerpacích stanic čelí náporu zákazníků, kteří pohonné hmoty horečně vykupují a předzásobují se před potenciálním zdražením. Mezi nimi mají kromě místních četné zastoupení i Češi.

Polsku tak hrozí „maďarský scénář“ z loňského roku, kdy musel stát kvůli nedostatku pohonných hmot režim nadekretovaného udržování extrémně nízkých cen za dramatických okolností opustit. Může se tomu tak stát ještě před nadcházejícími volbami v polovině října.