Jeden z nejrespektovanějších politiků současnosti, ale taky komik, který má na kontě několik seriálů a filmů. Když Volodymyr Zelenskyj před šestnácti lety vyhrál první ročník ukrajinské obdoby Stardance, nikdo by si nevsadil, že se stane ikonou hrdého odporu vůči ruské invazi.

Kariérní životopis současného ukrajinského prezidenta je mírně řečeno nabitý. Před vstupem do politiky ale vrcholil satirickým seriálem Služebník lidu z roku 2015. Jeho premisu připomínala média už během Zelenského kandidatury před třemi lety, ale v současném kontextu je snad ještě neuvěřitelnější.

Vše se v něm točí kolem výsledků fiktivních prezidentských voleb, ve kterých se namísto jednoho z podstrčených kandidátů do čela země dostane rozvedený učitel Vasil Goloborodko – právě v podání Zelenského. Učitel se stane internetovou senzací díky svému ostrému výlevu kritizujícím vládu.

Celý seriál, včetně filmu, který na jeho základě později vznikl, najdete v původním znění s anglickými titulky na YouTube, kam ho umístili sami tvůrci.

Oproti tomu na Twitteru se můžete pokochat Zelenského tanečními schopnostmi zmíněnými v úvodu. Na parketu to roztáčí v pruhovaném obleku s ladícím kloboukem nebo jako pirát.

Osvědčil se dokonce i jako dabér: před nástupem do funkce propůjčil hlas hlavnímu hrdinovi dětského filmu Paddington, mluvícímu medvědovi. Jeho dabingu si všiml i herec Hugh Bonneville, který v britském originále ztvárnil hlavní lidskou roli a opožděně Zelenskému na Twitteru poděkoval.

Dnes už někdejšího ukrajinského satirika zaměstnává podstatně nesympatičtější medvěd. Zatím se ale zdá, že i roli skutečného prezidenta zvládá se suverenitou tanečníka.