Chystáte se ještě tento rok někam zmizet? A čeká vás dlouhá cesta? Tak si nezapomeňte zabalit tyhle věci. Uvidíte, že dlouhý let bude díky nim alespoň o trochu menší utrpení.

Hudba, filmy a jiná zábava

Pokud se vám nechce v letadle pracovat a ani nechcete kvůli časovému posunu celou cestu prospat, ujistěte se, že s sebou máte něco, co vás na nějakou chvíli zabaví. Je pravda, že letadla, která létají dlouhé lety, jsou většinou vybavena obrazovkou s nabídkou filmů a seriálů. Nejlepší ale je, když si s sebou vezmete něco, na co chcete koukat vy ‒ stáhněte si proto do počítače nebo tabletu film či rozkoukaný seriál. Offline mód nabízí například i Netflix.

Nabíječka nebo kabel

Jestli se při letu nerozhodnete ponořit do knížky, mějte s sebou kabel na nabíjení telefonu a nabíječku na tablet nebo počítač. Pokud doma máte nějaký delší kabel, určitě vezměte ten –

zásuvky totiž často bývají pod sedadly. Jestli má vaše letadlo možnost nabíjení, si můžete ověřit na stránce SeatGuru. Pokud tam taková možnost nebude, vezměte si s sebou alespoň powerbanku. Přece nechcete být ve své cílové destinaci bez telefonu.

Špunty do uší nebo sluchátka

Zvuk motorů totiž dokáže být po nějaké chvíli dost otravný. Nespoléhejte proto na to, že špunty do uší dostanete automaticky, ale radši si je kupte předem. A jestli váháte, jaká sluchátka jsou na dlouhé lety ta nejlepší, tak vyhrávají tahle nebo tahle.

Deka, svetr nebo cokoli, co vás zahřeje

Kolikrát vám bylo v letadle vedro? Asi ne tolikrát, jako vám tam byla zima. Mikina s kapucí, deka nebo jiná další vrstva jsou proto při dlouhých letech nezbytností. Pokud je náhodou nevyužijete, budou sloužit jako polštář. Takže chybu v tomhle případě neuděláte nikdy. V příručním zavazadle by vám neměly chybět ani teplé ponožky a čepice.

Papír a pero

Tužka se vám bude hodit při vyplňování formulářů. A společně s papírem vás taky docela dobře zabaví ‒ dlouhou chvíli si můžete zkrátit například tím, že si sepíšete všechny své myšlenky. Nebo že si uděláte myšlenkovou mapu. Nebo si něco nakreslíte. Kreativitě se meze nekladou.

Lahev na vodu a něco málo na zub

I když najíst a napít pravděpodobně dostanete, nechtějte čekat, až na vás přijde řada. Mějte po ruce pytlíček s oříšky nebo třeba banán a jablko. Vodu si natočte hned, jak projdete letištní kontrolou, ať nejste z letu zbytečně dehydrovaní. Co by vám ještě nemělo chybět? Šumivý vitamin C. Díky němu budete odolnější vůči bacilům, co prolétávají vzduchotechnikou.

Žvýkačky

Bojíte se létání? Tak žvýkačky jsou vaše letadlové „must have“. Ukázalo se totiž, že žvýkání pomáhá v boji proti stresu a nervozitě. Pokud jste už zcestovalí a létání vám problém nedělá, žvýkačky oceníte taky ‒ zejména když si zapomenete z velkého kufru přendat kartáček a pastu.

Opalovací krém

Dermatoložka Melisa Garshick doporučuje se před letem namazat krémem s ochranným faktorem alespoň 30. Do letadla totiž přes okénka mohou proniknout pro naši kůži nebezpečná spektra ultrafialového záření. Miniaturu krému si ale vezměte i s sebou na palubu, abyste se mohli během dlouhého letu přemazat.

Máte vy nějaké nezbytnosti, které vám při létání nesmějí chybět? Napište nám to na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.