Na internetu se začaly hemžit spekulace, kdy přesně Microsoft představí svůj nový skládací (!) chytrý telefon Surface Duo. Na otázku, jestli to bude už během propíraného července, odpovídám své hrdé Nevím, nicméně se nabízí podívat se na trh s ohebnými telefony blíže.

Pamětníci si vybaví, že první iPhone si ve výstavních skleněných boxech fotili nadšenci třímající v rukou právě „véčka“. Než je Steve Jobs zlikvidoval.

Zpráva o véčku od Microsoftu se jako první objevila na indické větvi serveru Business Insider, ale po týdnu ji potvrzuje více zdrojů. Sám Microsoft na svých stránkách uvádí, že zařízení přistane na trhu během „Holiday 2020“ a přinese zcela nový pohled na produktivitu na cestách.

Na velká prohlášení bych si dal pozor – Windows Phone, anyone? – ale jinak je určitě čas zpozornět.

Žhavou skládací novinku ostatně chystá i Samsung: fanoušci operačního systému Android napjatě očekávají model Galaxy Fold 2, což má být nová skládací vlajková loď korejské technologické firmy. S displejem o průměru 7,7 palce zastíní Fold z předchozího roku a stát by měl okolo dvou tisíc dolarů, tedy zhruba 50 000 korun.

Stejně tak je vyhlížen Galaxy Z Flip 5G, který oblíbený model a první ohebné véčko od Samsungu vylepší o podporu technologie 5G a o výkonnější procesor.

A tím fronta véček ani zdaleka nekončí. Ve třetím čtvrtletí by se měl světu ukázat i nový skládací model od Huawei, Motorola by v září měla představit svůj Razr 2, LG údajně zažádalo o patent kombinující skládací a rolovací zařízení a na úrovni patentů se pohybuje také Xiaomi. Zkrátka, pokud nejste zarytí uživatelé iOS, máte se určitě na co těšit.

Dovedete si však představit, že by dnes někdo vyrukoval s designem, jako to svého času uměla Nokia? Ty nejlepší kousky hledejte pod kódovými čísly 6280, 8800, největší bizár pak pod 7280 a 7710. Youtuber Michael Fischer alias MrMobile vás v úsměvném videu vrátí do minulosti a zároveň tvrdí, že ve své podstatě neprobíhá na trhu nic nového, jen staré nápady dostávají přebal nejmodernějších technologií.

Hlavním tahákem u „nových“ véček a ohebných modelů je pochopitelně skladnost. V obou případech zabere zařízení méně místa, než kdybyste nosili tablet a mnohdy i klasický telefon. A takový Z Flip může někomu, kdo je zvyklý účastnit se mítinků přes Zoom, i dramaticky zlepšit život (nebo zhoršit, záleží na interpretaci) – na callu nemusíte zařízení opírat, stačí jej ohnout.

V New York Times se nicméně na celou věc podívali z obou úhlů a nevýhodou zůstává zejména (ne)odolnost. Přece jen, když chcete elektroniku ohýbat, nemůže toho z principu vydržet tolik.