Všechno může být jinak a všechno jde. Přesně to od mládí dokazovala ikona rakouského světa byznysu Heidegunde Senger-Weiss. Dáma, která stála téměř čtyři dekády v čele rodinné společnosti Gebrüder Weiss, nedávno ve svých 82 letech zemřela. Její odkaz nejen v historii této logistické firmy, která patří mezi nejstarší podniky světa, zůstane nesmazatelný.
Kdyby to bylo dnes, dostala by se bez debat do výběru Forbesu 30 pod 30. Jenže v době, kdy se Heidegunde Senger-Weiss pustila do světa podnikání, nejenže nebyl tenhle výběr, ono toho nebylo mnohem víc. Třeba nebylo běžné, aby mladá žena podnikala. To, co tahle dáma dokázala, bylo ve své době nebývalé.
Bylo jí teprve čtyřiadvacet, když nastoupila do rodinné společnosti Gebrüder Weiss. Za sebou měla studium ekonomie na Vídeňské univerzitě a pracovní stáže v Basileji, Rotterdamu, Paříži i New Yorku. Coby jediný potomek Gertrudy a Ferdinanda Weissových bylo jasné, že v podniku s historií sahající až do 15. století jednou bude pracovat.
O tom, že ho i převezme, se zatím moc nemluvilo. Náhle se to ale změnilo, když o tři roky později, v roce 1966, nečekaně zemřel její otec. Heidegunde Senger-Weiss tak ve svých sedmadvaceti letech nastoupila do funkce generální ředitelky Gebrüder Weiss.
V době, kdy v konzervativním Rakousku ženy ještě ani nemohly mít vlastní bankovní účet (a například v sousedním Švýcarsku neměly ani volební právo), byla žena v čele tak velké a tradiční firmy doslova úkazem.
Mladá žena, která během svých stáží poznala, jak svět byznysu funguje nejen v Evropě, ale i v USA, se však nezalekla. Navíc měla po boku svého tehdejšího snoubence a později i manžela Paula Sengera, který jí byl nejen oporou, ale rodinnou firmu začal rozvíjet spolu s ní.
Brzy se ukázalo, že nejenže mladá krev obstojí, ale i to, že firmu výrazně posune kupředu. Když Heidegunde převzala podnik se sídlem v Bregenzu, malém idylickém městečku na břehu Bodamského jezera, jednalo se o firmu s pobočkami v několika městech Rakouska a pár okolních zemích. Tradiční spediční podnik, kde tehdy pracovalo tisíc lidí, měl přesto spíš lokální význam.
Právě to se ale tehdy ani ne třicetiletá Heidegunde rozhodla změnit a postupně vliv a dosah firmy rozšiřovala dál. Otevírala nové pobočky, firma pod jejím vedením vstupovala na nové trhy. Postupně z národního hráče vytvořila mezinárodní společnost, která se během dalších let vypracovala na firmu s globálním dosahem.
Od začátku sázela i na moderní technologie a firma pod jejím vedením průběžně investovala do modernizace a technologických systémů, které se časem staly i základem pro další růst. Stejně tak se rozšiřovala i nabídka služeb, které firma Gebrüder Weiss nabízela a z přepravní společnosti se změnila v moderní logistickou skupinu, která se stala jedničkou na rakouském trhu.
Heidegunde Senger-Weiss se brzy změnila z úkazu na rakouské podnikatelské scéně v uznávanou osobnost, která měla na celý obor velký vliv. Ukázkou je třeba fakt, že právě z její iniciativy vznikla spolu se dvěma partnery na tamním trhu v roce 1988 služba pro doručování balíků APS Austria Paket System, která se později změnila v DPD Austria.
Ještě pod její taktovkou se Gebrüder Weiss brzy po pádu železné opony vydali i do Česka a začali tady budovat svou síť. Postupně se firma, která loni dosáhla obratu tří miliard eur, etablovala ve víc než třiceti zemích světa, kde má přes 180 poboček a zaměstnává přes osm tisíc lidí.
Chuť pracovat, nápady a energie Heidegunde Senger-Weiss dlouho neopouštěly. A tak ani ona neopouštěla vedení firmy. V jejím čele stála neuvěřitelných šestatřicet let. Když v roce 2004 skončila, neodešla z firmy úplně, přešla do dozorčí rady, kterou vedla až do roku 2015.
Tehdy byla uvedena do Logistické síně slávy na německém ministerstvu dopravy v Berlíně, a stala se tak první ženou, která si toto ocenění vysloužila. Před rokem získala i Velké čestné vyznamenání za zásluhy Rakouské republice.
Jedna z nejúspěšnějších a nejbohatších rakouských podnikatelek přesto vždy zůstávala nohama pevně na zemi. „Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem nejlepší speditér na světě. Můj talent spočíval v motivaci lidí a povzbuzení jejich nasazení tak, aby byli nadšení ze své práce a dychtiví přijímat nové věci,” říkala Heidegunde Senger-Weiss.