Gemini sem, Gemini tam. Google přejmenoval svoji umělou inteligenci a na vás teď jeho Gemini číhá na každém rohu. A tak je potřeba se v tom trochu vyznat – kdo je kdo mezi chatboty z Mountain View?
Autor patří k nejvýraznějším odborníkům na Google v Česku. Technologický gigant ho dokonce zařadil do elitního programu Google Developer Expert a jako první Čech obdržel ocenění Champion Innovators pro Google Cloud. Spoluzaložil firmu AppSatori, která se zaměřuje na přeprodej a konzultaci služeb Google Cloud a Google Workspace. V AppSatori zastává pozici technického ředitele a je odpovědný za strategický, technologický a znalostní rozvoj firmy.
Všechny cesty vedou ke Gemini. Tak by se dala shrnout konsolidace názvů velkých jazykových modelů u Googlu, jenž podle původně technologického názvu pojmenovává i uživatelské aplikace. Která je pro vás ta pravá?
Záleží na tom, jestli se s ní chcete bavit, nebo pracovat a jestli jste laik, či rovnou programátor. Gemini bylo původně označení prvního velkého jazykového modelu, který v Googlu vyvinuli jako multimodální.
To znamená, že k trénování využívá kromě textu a počítačového kódu i obrázky, audio, video, a navíc je umí kombinovat mezi sebou.
A vy se tak můžete Gemini spolu s nahranými obrázky zeptat třeba na to, která lampa by se vám hodila do pokoje – anebo pro svůj e-shop s nábytkem připravit prompt, který bude do daného pokoje kombinovat ty nejvhodnější doplňky.
První multimodální model od Googlu má tři varianty. První a nejmenší Gemini 1.0 Nano je určený pro provoz na mobilních telefonech a bez připojení k internetu. Druhá a střední varianta Gemini 1.0 Pro nabízí kompromis kvality výstupu, rychlosti odpovědi a ceny provozu – hodí se do kanceláře.