Ještě lepší, než se čekalo. Tak by se daly popsat pololetní výsledky Avastu, jednoho z největších českých akciových titulů. Čerstvé údaje dokazují, že původně antivirová firma, jejíž kyberbezpečnostní produkty dnes chrání téměř půl miliardy zařízení po celém světě, je stále dobře promazaný stroj na peníze. 

Účetní tržby Avastu vzrostly z 388,6 milionu dolarů na 425,4 milionu dolarů a ukazatel EBITDA, který popisuje zisk před započtením úroků, daní a odpisů, se meziročně vylepšil o 6,5 procenta na 236,5 milionu dolarů (5,5 miliardy korun). Upravená EBITDA marže dosáhla 55,4 procenta. 

Střídání stráží: bývalý generální ředitel Avastu Vincent Stecker (v popředí) a nynější CEO Ondřej Vlček.

„V těchto výsledcích se zřetelně ukazují strategické výhody našeho globálního modelu spotřebitelské platformy, přičemž silný růst tržeb je důsledkem naší monetizační platformy a prodejních kampaní v rámci naší uživatelské základny. Avastu se vracejí investice do inovací a zákaznických zkušeností,“ okomentoval výsledky Ondřej Vlček, který je ve funkci CEO od začátku prázdnin. V čele českého kyberbezpečnostního gigantu vystřídal letitého vůdce Vince Stecklera, který odešel do důchodu.

Podle Vlčka stabilní poptávku po antivirech doprovází zájem o další řešení, které Avast vyvíjí: například služby VPN, Utilities či produkt AntiTrack. Naopak za očekáváním zůstávají výsledky byznysu s mobilními operátory. Moc se o tom nemluví, ale v tomto směru je jedním z klíčových partnerů Avastu čínská společnost Huawei. Když si na jejích mobilech spustíte předinstalovanou antivirovou aplikaci, uvidíte, že ji provádí právě Avast.

Každopádně pololetní výsledky dávají dobré vyhlídky pro zbytek roku. „Dosavadní výkonnost skupiny podporuje pozitivní výhled na celý rok 2019. Očekáváme vysoký jednociferný růst tržeb za celý rok 2019,“ dodal Vlček, který bude jedním z hlavních řečníků naší zářijové konference Next Big Thing. Vstupenky si můžete koupit zde.

Očekávaný růst je určitě příznivá zpráva pro držitele akcií Avastu, který je duálně kotovaný na londýnské i pražské burze. IPO proběhlo v britské metropoli loni v květnu s cenou 250 pencí za akcii a titul začal ihned po vstupu na burzu klesat. V červnu se však odrazil ode dna a z hodnoty 208 pencí od té doby setrvale stoupá. Nejvýše byl zatím 17. července letošního roku na 345 pencích, aktuálně se pohybuje na 327 pencích.

Zakladatelé Avastu Eduard Kučera (vlevo) a Pavel Baudiš. Foto: Jiří Turek

Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že představenstvo společnosti tento týden rozhodlo o vyplacení mezitímní dividendy ve výši 4,4 centu na akcii, a to k 11. říjnu 2019. To představuje „jednu třetinu ze 40 procent volného peněžního toku firmy v roce 2018, což je ve shodě s dividendovou politikou společnosti“, píše se ve dnes zveřejněných podkladech.